| سه شنبه ٠٣ مرداد ١٣٩٦ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
اوقات شرعی
اخبار > عاون دبیر ستاد حقوق بشر: دفتر سازمان‌های مردم نهاد در ستاد حقوق بشر تشکیل شد/ لزوم تقویت فعالیتهای بین الملی سمن ها


  چاپ        ارسال به دوست

عاون دبیر ستاد حقوق بشر: دفتر سازمان‌های مردم نهاد در ستاد حقوق بشر تشکیل شد/ لزوم تقویت فعالیتهای بین الملی سمن هابه گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر کاظم غریب آبادی معاون امور بین‌الملل دبیر ستاد حقوق بشر در نشست تعامل با سازمان‌های مردم نهاد که به تدوین چهارمین گزارش ادواری میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی اختصاص داشت، با اشاره به فعالیت های اثرگذار سمن‌ها اظهار کرد: اگر نگاهی به نقش سمن‌ها در جمهوری اسلامی ایران و مقایسه تطبیقی به جایگاه سازمان‌های مردم نهاد در کشورهای دیگر داشته باشیم، متوجه خواهیم شد در این زمینه جزو کشورهای پیشرو هستیم.

وی با اشاره به آمار 20 تا 27 هزار سمن فعال در کشور تصریح کرد: این سمن‌ها در حوزه های تخصصی متعددی مشغول به فعالیت هستند و فقط 4 هزار مورد از آن‌ها از سوی وزارت کشور به ثبت رسیده اند.

معاون دبیر ستاد حقوق بشر همچنین گفت: نهادهای مختلفی در کشور به صدور مجوز برای سمن‌ها مبادرت می‌کنند و باید به منظور تنویر افکار عمومی، نسبت به این موضوع اطلاع رسانی و روشنگری صورت گیرد.

غریب آبادی با اشاره به اقدامات ملی سمن‌ها در سطح کشور یادآور شد: در سال 95 حدود 25 تا 30 کارگاه در سطح ملی از سوی سمن ها و با حضور نهادهای حاکمیتی در حوزه های مختلف برگزار شد.

وی با اشاره به فعالیت‌های بین‌المللی سمن‌ها افزود: فعالیت سمن‌ها محدود به اقدامات ملی نمی‌شود و حوزه فعالیت آن ها نباید محدود به داخل نگاه شود.

معاون امور بین‌الملل دبیر ستاد حقوق بشر با تأکید بر ضرورت ایجاد تعادل بین فعالیت‌های داخلی و اقدامات بین‌المللی سازمان‌های مردم نهاد، سرمایه گذاری در این زمینه را به عنوان نکته کلیدی مورد اشاره قرار داد و خواستار تقویت فعالیت‌های بین‌المللی و ایجاد امکانات برای سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه شد.

وی با تأکید بر ارتقای توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سازمان‌های مردم نهاد در داخل و خارج کشور، افزود: باید در این زمینه اقدامات هدفمند صورت گیرد که بخشی به عهده سازمان‌های مردم نهاد و بخشی بر عهده نهادهای حاکمیتی است.

معاون دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به آمار سمن‌هایی که مقام مشورتی دارند گفت: در حال حاضر در کشور ما بیش از 25 سازمان غیردولتی دارای مقام مشورتی هستند که می‌توانند در مجامع بین‌المللی حضور داشته باشند و مسائل مربوطه را مطرح نمایند.

وی لزوم حرکت به سمت ارتقای سمن‌هایی که مقام مشورتی کسب می‌کنند را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید تلاش شود تعداد سمن‌هایی که مقام مشورتی دارند، افزایش پیدا کند تا هم جایگاه ایران در این عرصه ارتقا پیدا کند و هم امکان حضور سمن‌های بیشتری در مجامع بین‌المللی فراهم شود.

غریب آبادی با اشاره به آمار سازمان‌های مردم نهادی که در حوزه حقوق بشر فعالیت می‌کنند، تعداد آن‌ها را بین 700 تا هزار سمن اعلام کرد و گفت:سازمان‌های مردم نهاد ظرفیت و سرمایه مناسبی در جهت حفظ منافع ملی و ارتقای توانمندی، امنیت ملی و توسعه کشور هستند و باید از ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی سمن ها، استفاده شود.

وی از تشکیل دفتر سازمان‌های مردم در ستاد حقوق بشر خبر داد و گفت: این دفتر در 9 حوزه از هفته آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر از سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه حقوق بشر خواست که برای معرفی نماینده جهت حضور در میز سمن ها اقدام کنند.

وی به آثار مثبت راه اندازی این دفتر اشاره کرد و گفت: تشکیل دفتر سازمان‌های مردم نهاد در ستاد حقوق بشر کاری دو سویه و بسیار مهم است چرا که ستاد می‌تواند اطلاعات لازم را به سمن‌های فعال در این حوزه ارائه کند. از سوی دیگر ، از آن جایی که ستاد حقوق بشر فراقوه ای است و نمایندگان هر سه قوه در آن حضور دارند، مکان خوبی برای انتقال پیشنهادات و نظرات مطروحه از سوی سازمان‌های مردم نهاد به دستگاه ها و نهادها خواهد بود.


١٢:١٩ - 1396/04/21    /    شماره : ٣٤٩    /    تعداد نمایش : ١٩سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 556962
 بازدید امروز : 500
 کل بازدید : 1403843
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0/3125
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.