| پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
پرسش و پاسخ

نسبت ادیان با یکدیگرچیست ؟

ادیان از دید کلی به دو مجموعه تقسیم می‌شوند: توحیدی و غیرتوحیدی. مجموعه ادیان توحیدی (شامل یهودیت، مسیحیت، آیین زردشت و اسلام) به سه اصل توحید، نبوت و معاد قائلند، ولی ادیان غیرتوحیدی هیچ یک از این سه اصل را قبول ندارند: آن ادیان به جای توحید، از شرک و به جای نبوت، از حکمت(1) و به جای معاد، از تناسخ سخن می‌گویند. البته توحید مسیحیت با تثلیث و توحید آیین زردشت با ثنویت همراه است و پیروان هر دو دین می‌کوشند تثلیث و ثنویت خود را به هر قیمتی با اصل توحید هماهنگ کنند. درجه توفیق آنان در ایجاد این هماهنگی به داوری افراد گوناگون بستگی دارد: برخی از پیروان ادیان توحیدی بی‌درنگ آن را از ایشان می‌پذیرند، ولی برخی دیگر تسلیم تأویل‌های آنان نمی‌شوند و به پیروی از قرآن مجید (مائده 17، 72ـ73)، تثلیث را کفر می‌دانند.

پیام ادیان توحیدی چیست ؟

 اگر به کتابهای عهد عتیق و جدید و قران مراجعه نمایید پی می برید که پیام هر سه دین نه بزرگداشت انسانها بلکه بزرگ داشتن الله است و احکام هر سه انها نیز مشابه است یعنی همان ده فرمان : دزدی نکنید ، زنا نکنید ، به مسکینان کمک کنید و غیره.

ده فرمان در آیات ا تا 21 فصل پنجم کتاب تثنیه عهد قدیم و در آیات 22 تا 38 سوره الاسراء قران مطرح شده است. به توالی اعداد 21 و 22 دقت کنید.

بلایی را که بنی امیه و بنی عباس بر سر دین الله به پیامبری محمد آوردند کمتر از بلایی نیست که یهودیان بر سر دین الله به پیامبری موسی و مسیحیان بر سر دین الله به پیامبری عیسی آوردند. تنها امتیاز همانا حفظ شدن قران از تحریف لفظی و البته نه معنایی است.

بلایی که افرادی وحکومتهایی چون بنی امیه برسرمسلمانان آورده اندمانع ازبین رفتن اصل دین اسلام نشده است البته ماهم منکراین مساله نیستیم که وجوداین حکومت هاباعث فرقه فرقه شدن دین اسلام شده است.امااصول اصلی اسلام هنوزهم باقیست

نکته دیگراینکه قرآن فقط ازنظرلفظی حفظ نشده بلکه بسیاری معانی آن باحفظ همان لفظ باقی مانده ودرضمن روایات معصومین حاکی ازمضامین قرآن است.

چه دلیلی بر برتری دینی بر دین دیگر می تواند وجود داشته باشد؟

مهم تر از برتری بحث حقانیت است، پس از بعثت پیامبر هیچ دینی به جز اسلام حق نیست، هیچ مسیحی و کلیمی نمی تواند بگوید دین من حق است،‌ زیرا همه آنها امت پیامبر بوده و باید به دین اسلام گردن نهند، تمام مراحل ارسال رسل به همراه شریعت و قانون همگی حق خداست و کسی جز خدا حق ندارد تعیین تکلیف کند.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2084
 بازدید امروز : 184
 کل بازدید : 1684323
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1875
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.