| دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
اشياي مقدس

اشیاى مقدس

اشیاى مقدس، به ویژه در ادیان غیر توحیدى، فراوان است و دامنه گسترده اى دارد، به گونه اى که حتى آب و سنگ و مانند آن را هم شامل مى شود:

 

خورشید: مناظره حضرت ابراهیم علیه السلام با خورشیدپرستان گویاى تقدس خورشید است و بنابر نظریه تایلر، منشا دین، با پرستش خورشید آغاز شده است. «مذهب مصریان بیش از هر مذهب دیگر، تحت سلطه پرستش خورشید بوده است».
ماه: «بارورى جانوران چنان که حاصل خیزى گیاهان تابع ماه است... دوره عادت ماهانه بى گمان به مردم پسندى این باور که ماه نخستین شوى زنان است، یارى داده است; حیض را دلیل مناسبات جنس زنان و دختران جوان با ماه مى دانند. »
آب: اعتقادات بسیارى از کیش ها و آیین هایى که در طول تاریخ گرداگرد چشمه سارها، رودها و نهرها تمرکز یافته اند، با چندگانگى گرایش هاى مذهبى آب تطبیق مى کند. رواج این کیش ها در وهله نخست، مرهون ارزش مقدس یعنى همان عنصر جهان آفرینى است که آب داراست. آب چشمه جوشان و مخزن کل وجود است: «وجعلنا من الماء کل شى ء حى » (انبیاء: ۳۰) غسل تعمید مسیحیان، شست و شوى در رودخانه گنگ براى بوداییان و آب زمزم براى مسلمانان از مظاهر تقدس آب است.
اشیاى متعلق به مساجد، معابد و بتکده ها: اشیایى که در درون این اماکن عبادت مى شود به لحاظ تعلق آن ها به مکان مقدس، تقدس مى یابد و قاعده تعمیم تقدس شامل آن ها مى گردد; اشیایى همچون منبر، مهر نماز، پرده کعبه، سجاده، آب غسل تعمید، آب وضوى اولیاى دین، وسایل و لباس هاى متعلق به اولیاى دین که در مشاهد مشرفه و موزه ها نگه دارى مى شود، سنگ و در و ساز و نقاره وسایل خدام (که براى نظم بخشیدن به ایاب و زهاب زایران از آن استفاده مى کنند) در مشاهد مشرفه از جمله اشیاى مقدس است.
نوشته هاى مقدس: نوشته هاى مقدس، به خصوص در ادیان بزرگ و ادیان توحیدى، از بیش ترین تقدس برخوردار است و شامل آثار مکتوب انبیا، زهاد، مقدسان و اوصیاى آن ها مى شود. انجیل و تورات به عنوان کتب مقدس مسیحیان و یهودیان، قرآن، کتاب مقدس مسلمانان و اوستا، کتاب مقدس زرتشتیان محسوب مى شود. پس از کتاب هایى که توسط پایه گذاران ادیان به عنوان مهم ترین کتاب هاى مقدس مطرح مى گردد، نوبت به کتاب هایى مى رسد که عنوان تفسیر و شرح بر کتب مقدس را داراست این کتاب ها معمولا توسط نزدیک ترین یاران و اوصیاى انبیاعلیهم السلام تدوین مى شود و سه وظیفه اصلى به عهده دارد:


۱- شرح و تفسیر کتب مقدس اصلى;

۲- تعیین وظیفه مردم در ارتباط با شرایط زمانى و مکانى;

۳- تشویق و ترغیب مردم به دین دارى.

در دین اسلام، پس از قرآن، مهم ترین کتاب هاى مقدس عبارت اند از: نهج البلاغه و صحیفه سجادیه که مستقیما منسوب به جانشینان پیامبرصلى الله علیه وآله مى باشند و در مرحله سوم به کتاب هایى مى رسیم که راویان و ناقلان، بیانات و کلمات آن ها را تحت عنوان حدیث و روایت و ادعیه جمع آورى کرده اند. عمدتا همین روایات است که منبع و ماخذ کسانى قرار مى گیرد که به عنوان متولیان دین (روحانیان) چهارمین دسته از کتاب ها را که در راستاى تبلیغ و حفظ دین عمل مى کنند، تدوین مى نمایند. کتب تفسیرى مفسران قرآن، رساله هاى عملیه، شرح و تفسیر دعاها، تبیین موضوعات اخلاقى، اجتماعى و سیاسى، کتاب هاى تاریخى، شرح و بسط ثواب و کتاب اعمال و بالاخره کتاب هایى که در پاسخ شبهات نوشته مى شود از این قبیل مى باشد.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2388
 بازدید امروز : 23
 کل بازدید : 1683274
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.