| شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
نشست حقوق اقليت ها و گزارش احمد شهيد

«بسمه تعــــــالی»


هفتمين نشست تخصصي "بررسي گزارش احمد شهيد با محوريت حقوق اقليت ها"

مقدمه :


احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور جمهوری اسلامی ایران ، در بخشی از گزارشات غیر واقعی ، و غیر علمی خود به نقض حقوق اقلیت های مذهبی در ایران اشاره نموده که این امر با انتقاد وسیع از سوی جامعه اقلیت های مذهبی روبرو شده است . به همین مناسبت هفتمين نشست تخصصي بررسي گزارش حقوق بشري احمد شهيد، چالش ها و فرصت ها با محوريت حقوق اقليت ها در ايران در تاریخ دوم آبان 1391 ( 23 اکتبر 2012) با تلاش موسسه راهبردی دیده بان ، و اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان توحیدی و با همکاری باشگاه خبرنگاران جوان در باشگاه خبرنگاران برگزار شد . در این نشست آقای دکتر خلف رضايي، خانم ماريوناني، هويک بهبود، حبيب زاده و جمعي از اصحاب رسانه شرکت داشتند  .دکتر «خلف رضايي» در هفتمين نشست تخصصي گزارش حقوق بشري احمد شهيد ، که با همکاری موسسه راهبردی دیده بان برگزار شد اظهار داشت : "چارچوب كلي نظام كشورمان نه تنها نسبت به بسياري از كشورها كم و كاست نداشته، بلكه در بسياري از موارد نيز از آنها پيشي گرفته است و اين در حالي است كه هيچ جامعه‌اي نمي‌تواند ادعا كند كه با مشكلي روبرو نيست. " وي با اشاره به مولفه‌هاي گزارش اخير  احمد شهيد افزود :" آنچه از گزارش وي به دست مي‌آيد اين است كه از مبناي صحيحي برخوردار نبوده، چرا كه گزارش احمدشهيد نسبت به جامعه ما ديد صحيحي ندارد و وضعيت اقليت‌ها در ايران را به خوبي درك نكرده است. "

اين كارشناس مسائل حقوق بشر با بيان اينکه احمد شهيد در گزارش خود گروه‌هايي را به عنوان اقليت معرفي مي‌كند كه هيچكدام مولفه‌هاي اقليت‌ را ندارند، تصريح کرد: "گزارش وي به هيچ عنوان با موازين حقوقي اقليت‌ها مطابقت ندارد. اما در اين صورت هم بايد گفت که اين امر به اين معني نيست كه اين گروه‌ها در ايران از حقوق شهروندي برخوردار نيستند. " 

آقای «سیامک مر‌صدق» نماینده کلیمی‌های ایران در مجلس در این نشست که به صورت تلفنی ارتباط برقرار شد، اظهار داشت: "خاورمیانه و به ویژه ایران مهد آزادی اندیشه دینی و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان الهی توحیدی بوده است."

وی افزود: "سابقه تاریخی تساهل و مدارا در ایران به ویژه پس از انقلاب اسلامی هیچگاه علائمی از یهود ستیزی یا خصومت با یک دین خاص نداشته است."

نماینده کلیمی‌های ایران در مجلس با اشاره به اینکه اقلیت‌های دینی نه تنها از آزادی عمل برخوردار بوده‌اند، خاطرنشان کرد ": بلکه پیروان فرقه‌های دیگر نیز هیچگاه به دلیل پیروی عقیده خود تحت تعقیب قرار نگرفتند.  "مر‌صدق تاکید کرد:" اقلیت‌های ایران مشکلی متفاوت از دیگر مردم کشور نداشته‌اند.  "وی در خصوص نحوه تدوین گزارش حقوق بشری توسط احمد شهید اظهار داشت: " از آنجا که وی از یک سری کانال‌ها ارتزاق کرده و حقوق می‌گیرد، طبیعی است که برای خوشایند آنها گزارش این چنینی بنویسد.  " مر‌صدق ادامه داد: "زمانی که غرب در قرون وسطی به سر می‌برد و دانشمندان به خاطر دگر اندیشی تحت تعقیب و شکنجه قرار می‌‌گرفتند، در ایران آزاد بیان و آزادی عمل در پیروی از ادیان وجود داشته است."

وی با بیان اینکه ایرانیان یهودی به عنوان یک گروه جدایی ناپذیر از ملت ایران رسماً اعلام کرده‌اند که هیچ نیازی به این دایه‌های خارجی دلسوز‌تر از مادر ندارند، خاطرنشان کرد: "چنانچه ما مشکلی داشته باشیم آن را با همکاری هموطنان خود بر طرف می‌کنیم.  "نماینده آشوری‌های مجلس با اشاره به تلاش غرب در ایران هراسی و تحریف آنچه در ایران می‌گذرد و نمایش فیلم ضد ایرانی 300 خاطرنشان کرد:" این ادعاهای واهی همیشه علیه ایران وجود داشته، چرا که ملت ایران می‌خواهد آزاد زندگی کند و زیر بار خواسته‌های قدرت‌های مستکبر و امپریالیسم نرود."

 


آقای دکتر «هويك‌بهبو» از دیگر سخنران این نشست بود. وی که  وكيل و مشاور" بت‌كوريا " نماينده آشوري‌ها در مجلس شوراي اسلامي نیز هست اظهار داشت :‌ "در حال حاضر اقليت‌هاي ديني رسمي كشور نه تنها هيچ مشكلي از نظر برگزاري آداب مذهبي خود ندارند، بلكه قانون اساسي كشور امتيازاتي براي آن‌ها از جنبه‌هاي گوناگون از جمله حقوق شهروندي و حقوق ديني مذهبي در نظر گرفته است."

وي با استناد به مصوبه‌هاي قانون اساسي مبني بر آزادي بيان و عمل گفت:‌ "در قبل و بعد از انقلاب اسلامي مصوبه‌هايي در مجلس به ثبت رسيده كه از ‌آن جمله مصوبه‌اي در راستاي تفويض احكام شرع است كه در آن اقليت‌هاي ديني در انجام امور ديني خود مي‌توانند طبق شريعت متبوع خود عمل نمايند."

بهبو با اشاره به قوانين كشورهاي اروپايي و منطقه و نحوه برخورد آن‌ها با اقليت‌هاي مذهبي افزود: "كشورمان ايران در مقايسه با ديگر كشورها كه داراي اقليت‌هاي مذهبي هستند از آزادي‌هاي خوبي برخوردار است و اين در حالي است که اقليت‌هاي ديني در كشورهاي اروپايي و كشورهاي منطقه‌اي هيچكدام از آزادي بيان و عمل به منظور انجام فرائض ديني خود برخوردار نيستند."

وي با بيان اينكه اقليت‌هاي مذهبي در ايران در وهله اول عضوي از جامعه ايراني محسوب مي‌شوند، تاكيد كرد:‌ "آبا و اجداد ما بيش از 2 هزار سال است كه در ايران زندگي‌ مي‌كنند، پس نبايد معيار سنجش آن‌ها صرفا دين باشد."

بهبو با تاكيد بر اينكه آزادي بيان براي همه اديان رسمي در كشور وجود دارد، گفت:‌ "اقليت‌هاي مذهبي در كشور آزادي دارند تا آنجایی كه ما شاهدیم که فقط در یک منطقه از شهر تهران تعداد زيادي كليسا وجود دارد و اين در حالي است که در ديگر کشورهايي که داراي اقليت مذهبي هستند به اين تعداد مسجد وجود ندارد."

وي با تاكيد بر اينكه ايران مهد آزادي است گفت: "ایران کشوري است که داراي تاريخ نوشته 7 هزار ساله است كه اين ميزان تاريخ، فرهنگ و تمدن را در كشورهاي منطقه به ندرت شاهديم."

وكيل و مشاور نماينده آشوري‌ها با تاكيد بر اينكه كورش در منشور آزادي خود به آزادي بيان و عمل در همه قوميت‌ها تاكيد داشته خاطرنشان کرد: "تنها كشوري كه قانون اساسي آن براي اقليت‌هاي مذهبي آزادي و اختيار زيادي  قائل است ايران است در حالي كه عاشوري‌هاي کشور عراق از هيچگونه حقوق و آزادي در آن کشور برخوردار نيستند. "

بهبو در پايان با بيان اينکه اين سوال مطرح است که چرا گزارشگر ويژه سازمان ملل نبايد در اين دستاوردها به آثار انساني تحريم‌ها اشاره کند؟ تصريح کرد:" پاسخ اين سوال کاملا روشن است، چرا که وي با ايران خصومتي داشته و سعي دارد طي اين گزارش واکنش خود را نشان دهد."آقای دکتر «توکل حبیب زاده» استاد دانشگاه و حقوقدان بین‌المللی ، با اشاره به اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی اظهار داشت : "طبق برخی از این اصول همه مردم از حقوق مساوی برخوردار هستند که این موضوع اقلیت‌های مذهبی را نیز شامل می‌شود. " وی در ادامه افزود : "نگاه قانون اساسی ایران به اقلیت‌های مذهبی بسیار فراتر از میثاق حقوق مدنی سازمان ملل به آنها است. طبق قانون اساسی ایران اقلیت‌ها می‌توانند نمایندگانی در مجلس داشته باشند در حالی که در میثاق به این موضوع توجهی نشده است. " این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اینکه در گزارش احمد شهید نقض حقوق بشر در ایران به صورت سیستماتیک ذکر شده است، یادآور شد: "در قوانین ایران به هیچ وجه نقض نهادینه و قانونی حقوق اقلیت‌ها را نمی‌بینیم. بلکه قانون اساسی ما در مورد حقوق اقلیت‌ها بسیار مترقی‌تر از کشورهای دیگر تنظیم شده است. "

حبیب‌زاده یاد‌آور شد: "احمد شهید یا متوجه اصطلاح «نقض سیستماتیک حقوق بشر نشده» یا هیچ اطلاعی از وضعیت حقوقی کشورمان در قانون اساسی ندارد . " وی با بیان اینکه احمد شهید در گزارش خود به آثار انسانی تحریم‌ها علیه کشورمان اشاره‌ای نکرده، خاطرنشان کرد: "این در حالی است که حتی بان‌کی‌مون نیز در اظهاراتش به این موضوع پرداخته است . " حبیب‌زاده با اشاره به اینکه در گزارش احمد شهید قید شده که 300 مسیحی در ایران بازداشته شده‌اند اما علتی برای این بازداشت ذکر نکرده، خاطر‌نشان کرد:" در سایر موارد نیز صرفاً آمار ارائه شده در حالی که هیچ توضیحی در مورد دلایل بازداشت‌ها ذکر نشده است."

  خانم «ماری یونانی» نماینده انجمن بانوان آشوری های تهران درباره این گزارش و  با انزاجار از توهین به ساحت ادیان الهی گفت: "آشوری ها قرن هاست که در ایران زندگی می کنند. آنها افرادی سخت کوش و صادق هستند اما ساده نیستند که گول برخی افراد را که از غرب ادعاهایی را مطرح می کنند، بخورند.  " وی با اشاره به اینکه کلیسای آشوری ها همه احکام خود در ایران را با آزادی کامل اجرا می کنند، اظهار داشت:" حتی افرادی که از اقلیت ها به دادگاه های ایران مراجعه می کنند از سوی دادگاه به کلیسای خود معرفی می شوند تا مشکل شان در آنجا حل شود   " . رئیس انجمن بانوان آشوری های تهران با اشاره به برگزاری مراسم اقلیت ها در ایران تحت حمایت نیروهای انتظامی گفت: "ما در ایران حتی یک نفر زندانی به دلیل اینکه اقلیت باشد، نداریم.  "خانم یونانی با بیان اینکه ما با سازمان های غیر دولتی بسیاری در ارتباط هستیم، افزود": ما در شبکه ایرانی زنان نماینده ای داریم، در مجلس نیز نماینده ای داریم که از حقوق سیاسی مان حفاظت می کند و تا به حال در این خصوص مشکلی نداشته ایم.  " وی با اشاره به دیدار خود با احمد شهید نیز اظهار داشت:" من به همراه 30 نفر از اقلیت های قومی و مذهبی با احمد شهید ملاقات کردم که طی این ملاقات انتقادات خود را نسبت به تحریم های اعمال شده علیه ایران بیان داشته و آن را مصداق بارز نقض حقوق بشر از سوی غرب خواندیم که وی قول داد در گزارش سوم خود این موضوع را نیز ذکر کند، اما زمانی که گزارش منتشر شد مشاهده کردیم که به این موضوع پرداخته نشد."

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2285
 بازدید امروز : 139
 کل بازدید : 1683002
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11
 زمان بازدید : 0/2040
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.