| پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
نشست تخصصي بين‌المللي آزادي بيان يا تحريك افكار عمومي

بسمه تعالی

برگزاری نشست تخصصي بين‌المللي "آزادي بيان يا تحريك افكار عمومي"


برگزار کنندگان : کانون مهرورزان صلح ،

اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان توحیدی

، انجمن جوانان طرفدار حقوق بشر و تنوع فرهنگی ،

 انجمن زنان دوستدار صلح و عدالت جهانی

 با مشارکت

 انجمن های دوستی وزارت خارجه ،

و با حمایت مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوریمقدمه :

تاکنون برای احقاق حقوق اساسی بشر ، بویژه حق آزادی ، قوانین و میثاقهای بین المللی بسیاری به تصویب رسیده است . اما در حال حاضر ، جامعه بین المللی با این معضل روبرو است که به بهانه آزادی بیان ، افکار عمومی تحریک و به عقاید و مقدسات دیگران اهانت می شود . بارزترین نمونه این سوء استفاده از آزادی ، توهین به مقدسات یک و نیم میلیارد مسلمان توسط برخی رسانه های غربی است که آخرین آنها ، فیلمی است که به تازگی توسط یک فیلمساز آمریکایی ساخته و در آن به رسول گرامی اسلام (ص) توهین شده است . البته این فیلم واکنش شدید مسلمانان را به دنبال داشته است. پخش این فیلم موهن ، بار دیگر این پرسش را مطرح کرد که آیا آزادی بیان حقی بی حد و مرز است و حدودی برای آن متصور نیست؟ آیا به بهانه آزادی بیان و اندیشه می توان هر اعتقاد و باوری را مورد استهزاء قرار داد ؟ دراین راستا نشستی تخصصی و بین‌المللی ، با موضوع" آزادی بیان یا تحریک افکار عمومی" در روز 22 اکتبر2012 ، و با همکاری کانون مهرورزان صلح ، اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان توحیدی ، انجمن جوانان طرفدار حقوق بشر و تنوع فرهنگی ، انجمن زنان دوستدار صلح و عدالت جهانی و همچنین با مشارکت انجمن های دوستی وزارت خارجه ، و با حمایت مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در تهران برگزار گردید .

در این نشست برخی از اندیشمندان ، نمایندگان اقلیت های مذهبی ، نمایندگان سازمانهای غیردولتی ، اساتید دانشگاه و پژوهشگران از داخل و خارج ایران حضور داشتند .

 


درنشست تخصصی "آزادی بیان یا تحریک افکار عمومی "، خانم دکتر "سوسن صفاوِردی " معاون بین‌الملل مرکز امور زنان و خانواده ایران اظهار داشت : " در قوانین سازمان ملل متحد به حفظ صلح و امنیت بین المللی و همچنین توسعه روابط دوستانه میان ملل بر مبنای صلح تاکید فراوان شده است ، اما آزادی بیان اگر مخل نظم و امنیت عمومی باشد ، از محدوده خود خارج شده است ." وی با انتقاد از دوگانگی غرب و برخی سازمانهای بین المللی در شعار و عمل ، گفت: "اگر چه اقداماتی که انجام می‌شود در قالب صلح است اما مشاهده می‌کنیم که خروجی آن چیزی جز از بین بردن حقوق ملل نبوده است".
دکتر صفاوردی با یادآوری اینکه پس از انقلاب اسلامی ایران هویت دینی مردم شکل گرفت، ادامه داد :" این هویت در تمام جهان شکل گرفت و موجب احیای افکار اسلامی و هویت دینی شد. " صفاوردی در پایان سخنرانی خود ، توهین به ادیان و به تمسخر گرفتن آنها را تحریک افکار عمومی توسط غرب در قالب آزادی بیان دانست .

نه تنها مسلمانان ، بلکه پیروان همه ادیان توحیدی آزادی تحریک افکار عمومی به بهانه آزادی بیان را برنمی تابند .

 


دکتر " کارن خانلری " نماینده ارامنه شمال تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت :" توطئه امپریالیستی - صهیونیستی در گستاخی و اهانت به ساحت پیامبر و مقدسات دین مبین اسلام، انزجاری شدید در میان تمامی موحدان و پیروان ادیان الهی ایجاد کرد." وی افزود:" این اهانت علنی به پیامبر اسلام در آمریکا و متعاقبا توهین شنیع به مسیحیت در صربستان هرگز مورد قبول مردم آزاده جهان قرار نگرفت ." وی در ادامه اظهار داشت :" ابلهانه‌تر از همه این است که این اهانت‌ها با والاترین اصول دموکراسی از قبیل آزادی بیان توجیه می شوند یعنی همان اصولی که ریشه در آموزه‌های برگرفته از ادیان الهی دارند. " دکتر خانلری تاکید کرد : " مقدسات دینی و اصول و ارزش‌های بنیادی ادیان الهی ، حق موجودیت خود را از تاریخ کسب کرده و به واسطه انتقال نسل به نسل میلیاردها انسان ، حقانیت خود را در بوته آزمایش تاریخی به ثبوت رسانده‌اند . از این رو ارزش‌های برخاسته از آموزه‌های توحیدی نیاز به برهان و اثبات ندارند. " نماینده ارامنه شمال در پایان برای مبارزه مستمر و دستیابی به ابزار حقوقی برای جلوگیری از این حرکات توهین آمیز چنین تاکید کرد:" روحانیون و رهبران ادیان توحیدی گوناگون می توانند در این راستا نقش محوری داشته باشند".

آقای "سیامک مرصدق " ( Morsathegh ) نماینده یهودیان ایرانی در مجلس شورای اسلامی در باره آزادی بیان و محکوم کردن فیلم توهین آمیز به ساحت رسول گرامی اسلام ( ص ) اظهار داشت :" ساخت این فیلم ضد توحیدی ، ضد دینی و ضد انسانی ، توهین به همه ادیان الهی است . " وی با تاکید بر  اشتراکات ادیان توحیدی اظهار داشت  : " اشتراکات میان ادیان توحیدی به اندازه ای چشمگیر است که بدون شک توهین به یک دین اهانت و توهین به سایر ادیان است. در واقع تمامی ادیان الهی همانند یک دژ محکم در برابر نفوذ امپریالیسم و صهیونیسم ایستاده اند و هر گونه حرکت ضد دینی تهاجم به همه آنها است . "
مرصدق در ادامه افزود :" توهین به ادیان الهی بخصوص به پیامبر اسلام ، در جهان سکولار چیزی جز ادامه تفکرات لیبرالیستی و نئولیبرالیستی نیست. " وی به نقش مسلمانان بخصوص روحانیت آن در حفظ حرمت اقلیت های مذهبی در ایران اشاره کرده و اظهار داشت :" هر وقت برخی از افراد افراطی و کم‌سواد قصد توهین به ایرانیان یهودی را داشتند، روحانیون شیعه نخستین گروهی بوده که جلوی راه آنان را سد کرده است . درواقع هر چقدر آگاهی مذهبی افراد بیشتر شود، میزان تحمل آنان نیز افزایش می‌یابد."
گستره آزادی بیان دارای چارچوبی می باشد که از نگاه سازمان ملل نیز به آن تاکید شده است . دکتر " کامران هاشمی" ، رییس اداره حقوق بشر و تنوع فرهنگی جنبش عدم تعهد با اشاره به پیگیری محکومیت اهانت به ساحت مقدس پیامبر(ص) در عرصه بین الملل، اظهار داشت:" حقوق دیگران ، اخلاق عمومی و نظم عمومی، سه محور کلی برای محدودیت آزادی بشر است. بر اساس محور آزادی و حقوق دیگران، آزادی افراد تا زمانی قابل قبول است که آزادی دیگران را نقض نکند. طبق ماده بیست میثاق حقوق مدنی و سیاسی، هیچ تبلیغی برای تحریک خشونت مذهبی نباید انجام بشود و دولت ها می بایست برای مجازات بیگانه ستیزی و اقلیت ستیزی قوانین مشخص داشته باشند." دکتر هاشمی همچنین تأکید کرد که خدشه به اخلاق و وجدان عمومی و همچنین ایجاد اختلال در نظم و ثبات جامعه ، از جمله خطوط قرمز آزادی هستند .
امروزه دشمنان اسلام از رسانه ها در جهت تضعیف اسلام استفاده می کنند .

 


 

خانم "مِی الخَنساء" ، وکیل بین المللی لبنانی تبار در این نشست با بیان این که رسانه ها با تولید فیلم های مستند و غیر مستند در جهت تخریب چهره اسلام تلاش می کنند و دشمنان با سلاح فکر و اخلاق به تضعیف باورهای مسلمانان اهتمام دارند بیان داشت: "ما باید هوشیار باشیم و توصیه های قرآنی را که از روی حکمت است جدی بگیریم ."

وی با بیان این که دشمنان برای سیطره بر دین اسلام از ابزار های مختلف مانند جنگ نظامی و سلاح های کشتار جمعی استفاده کرده اند ابراز داشت:‌ "هم اکنون آنها با تولیدات رسانه ای ضد اخلاقی و عاطفه با ما به جنگ می پردازند تا در اندیشه و قلب مسلمانان تفرقه و نوعی عدم ثبات به وجود بیاورند." وکیل بین المللی لبنانی تبار با اشاره به آیه ای از قرآن که از مسلمانان می خواهد از دشمنان خود پیروی نکنند، بیان داشت: "باید در قبال دشمنان هوشیار باشیم و از توصیه های حکیمانه قرآن غفلت نکنیم."

از منظر اسلام تمامی ادیان توحیدی قابل احترام هستند لذا در طول تاریخ هیچگاه مسلمانان بی احترامی یا هجمه ای علیه پیروان ادیان الهی انجام نداده اند . 

"حجت الاسلام نواب"، نائب رییس انجمن دوستی ایران و بوسنی از دیگر سخنران نشست " آزادی بیان یا تحریک افکار عمومی" بود . وی با اشاره به این که در تحلیل ها باید بین مسئله جسارت به پیامبر اکرم (ص) و مسئله هجمه فیزیکی و کشتار مسلمان تفاوت قائل شویم، اظهار داشت:"مسیحیت تا قرن نوزدهم بنایی بر اعتراف به اسلام و پیامبر(ص) نداشت ، اما در سال 1965 از طرف شورای دوم پاپ اطلاعیه ای صادر شد که در آن آمده است : " مسلمانها خدای واحد را می پرستند ، عیسی (ع) را پیامبر برگزیده خدا می دانند، مریم(س) را تقدیس می کنند و نماز و روزه به جای می آورند ؛ بنابر این ، مستحق جسارت ها و اهانت هایی که ما در جنگ های صلیبی به آنها کردیم نبودند."
اگر چه اسلام هراسی و اسلام ستیزی پدیده‌ی تازه‌ای در غرب نیست و تقریبا ریشه در تاریخ اروپا و به ویژه جنگ‌های صلیبی دارد ، اما امواج جدید اسلام هراسی و اسلام ستیزی، پروژه‌ای کاملا هدفمند و طراحی شده از سوی صهیونیسم بین الملل می‌باشد که با بهره‌گیری از ابزارهای متنوع و تاکتیک‌های پیچیده به صورت پر دامنه‌ای در حال اجراست.

دکتر "مصطفی اعلایی" معاون مدیرکل حقوق بشر زنان وزارت امور خارجه در اجلاس تهران ، حرکات غرب را ناشی از گسترش اسلام در جهان و همچنین اسلام هراسی غرب دانست . وی گفت : "ایجاد نفرت در جوامع غربی نسبت به اسلام و مسلمانان یکی از راههای مقابله با اسلام است. به همین علت در قالب‌های مختلف رسانه‌ای مانند کتاب، فیلم و انیمیشن محصولاتی را تولید می‌کنند. به تصویر کشیدن اسلام به عنوان یک دیو و هیولا، یکی دیگر از راهکارهای کشورهای غربی برای جلوگیری از گسترش اسلام است ."

در بخش دیگری از این نشست آقای سجادی، رییس انجمن دوستی ایران و ویتنام اظهار داشت:‌ "دلیل دشمنی ها و مخدوش نشان دادن چهره اسلام و پیامبر اکرم(ص) این است که اسلام صرفا یک دین عبادی فردی نیست و برای تشکیل حکومت آموزه ها و تعالیم زیادی دارد و همچنین اسلام رویش های بسیاری داشته است.


 

شایان ذکر است نادر طالب زاده، مستند ساز از جمله مدعوین این جلسه بود وی به بهت امریکا پس از انقلاب اسلامی اشاره کرده و اظهار داشت :" امریکا پس از انقلاب اسلامی در بهت فرو رفت و تاکنون این بهت ادامه دارد . " همچنین طالب زاده اظهار داشت :" در طول تاریخ امریکا ، این کشور یک بار خود را به نقد کشیده و آن زمان  پس از شکست از ویتنام بوده است . البته پس از انقلاب اسلامی تاکنون نقدی به عملکرد امریکا انجام نشده است . اکنون این کار را فیلم سازان و کارگردانان و اندیشمندان امریکایی با ساخت فیلم ها مطرح کرده اند که در تولیدات و نگرش های آنها  بزودی منعکس خواهد شد  . "

در پایان نشست " آزادی بیان یا تحریک افکار عمومی" ، شرکت کنندگان ضمن محکوم نمودن اهانت به ادیان الهی به بهانه آزادی بیان ، خواستار مقابله سازمانهای بین المللی با اینگونه حرکات موهن گردیدند.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2515
 بازدید امروز : 178
 کل بازدید : 1684317
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2188
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.