| شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
متون مقدس مسيحيت

متون مقدس مسيحيت

امروزه در خيلي از متون تخصصي و محافل داخلي وخارجي مطرح مي شود كه حقوق بشر پديده اي جديد و مربوط به پس از رنسانس در غرب است .

بيان كنندگان اين ديدگاه بعضا آنقدر افراط مي كنندكه تمامي دستاوردهاي بشر در طول قرون مختلف خصوصا آموزه هاي اديان الهي را ناديده مي گيرند. از اين رو رجوع به مباني اديان الهي در زمينه حقوق بشر تلاشي است در جهت غبار روبي از مباني و متوني كه عليرغم اهميت بسيار زياد غالبا كم يا غيرمستند مطرح مي شوند حال آنكه تاثير آنها در رشد و انديشه بشر و عملكرد انسانها بسيار قابل توجه بوده و مي باشد . براي تدوين بروشورهاي مربوط به متون مقدس اديان الهي (غير از اسلام) از مراكز ديني و فرهنگي خود اقليتهاي ديني مزبور در ايران كمك گرفته شد كه ضمن تشكر از همكاري هموطنان ياد شده، اميد است مورد استفاده عموم علاقمندان به مباحث حقوق بشر قرار گيرد:

١- تاكید بر عدالت خواھي و صلح دوستي و گذشت و بردباري

" خوشا به حال گرسنگان و تشنگان عدالت زيرا ايشان سير خواهند شد ... و خوشا به حال صلح كنندگان زيرا ايشان پسران خدا خوانده خواهند شد و خوشا به حال رحم كنندگان زيرا بر ايشان رحم كرده خواهد شد".

٢- ضرورت حمایت از افراد آسیب پذیر و احترام به حقوق دیگران

" ... بر غريبان و يتيمان و بيوه زنان ظلم ننمائيد و خون بيگناه را در اين مكان نريزيد و خدايان غير را: به جهت ضرر خويش پيروي ننمائيد..." (ارميا-آيه 6 باب7 )

٣- ضرورت پرھیز از نقض حقوق كارگران و تاكید بر حمایت از مستمندان

" ... بر كارگرهاي خود ظلم مي نمائيد، اينك به جهت نزاع و مخاصمه روزه مي گيريد و به شرارت لطمه مي زنيد ..."، مي گويد : "... بندهاي شرارت را بگشائيد و گره هاي يوغ را باز كنيد و مظلومان را آزاد سازيد و هر يوغ را بشكنيد و نان خود را به گرسنگان تقسيم نمائيد و فقيران رانده شده را به خانه خود بياوريد و چون برهنه را ببيني او را بپوشاني ..."

خداوند مي گويد "... با اين اع مال است كه حق و عدالت مي تواند اجرا شود. اما اگر انسان به خون و انگشت هاي انسان به شرارت آلوده باشد و دروغ در ميان كلام انسان باشد، هيچ عدالتي برقرار نخواهد شد بلكه او حق خود را از دست خواهد داد ..." اِشعياء ١:باب ٥٨ - آيات ١٤

٤- تاكید بر حرمت جان آدمي و تر ویج نوع دوستي و بردباري

"... شنيده ايد كه به قبلي ها گفته شده است، قتل مكنيد و هر كه قتل كند سزاوار حكم شود، اما من به شما مي گويم هر كه به برادر خود بي سبب خشم گيرد مستوجب حكم باشد و هر كه برادر خود را احمق گويد مستوجب قصاص باشد ". متي ٢٢٥:٢١

٥- تاكید بر شفقت و دوستي بین انسانھا

" ... تا وقتي كه با مدعي خود را در راه هستي با او آشتي نما ..." انجيل به قول متي آيه ٢٥

٦- تاكید بر پاداش اخروي نیكوكاري در این جھان

" ... آنچه را كه در اين دنيا ببنديد در آسمان بسته خواهد شد و آنچه را كه در اين دنيا بگشائيد در آن دنيا گشوده خواهد شد..."

بعضي ها فرمان چشم در برابر چشم، دندان در برابر دندان را به طور تحت الالفظي درك كرده و همان عمل را براي اجراي عدالت انجام مي دهند. اما منظور خداوند از اين كلام اين بود كه " ... زيرا كه به همان پيمانه اي كه مي پيمائيم براي شما پيموده خواهد شد.لوقا آيه ٣٨ : باب ٦

اگر ظلم كند به او ظلم خواهد شد و يا به عبارتي ديگر هر كه شمشير كشد به شمشير بيفتد ...". در عهد عتيق تفسير اين كلام "... آنچه براي خود نمي خواهي براي ديگران هم نخواه ...." بود . 

اما در انجيل فرماني عظيم تر صادر مي شود و آن فرمان محبت مي باشد . محبتي كه مسيح تعليم مي انباشت. مغلوب بدي مشو بلكه بدي را به نيكوئي  مغلوب ساز...."روميان باب ١٢ آيه ٢١

١٠ - رعایت انصاف در روابط انساني

عيسي مسيح مي گويد : "... چنانكه مي خواهيد مردم با شما به خوبي عمل كنند، شما نيز به همان طور با ايشان رفتار نمائيد ..."لوقا ٣١

آنچه كه مسيح تعليم مي دهد، براساس محبت است .محبتي كه نتيجه همان نوري است كه در جهان تاييد يعني كلمه ازلي خداوند م سيح. يوحناي رسول در رساله خود مي نويسد "... حكمي تازه به شما مي نويسيم كه آن در وي و در شما حق است. زيرا كه تاريكي در گذر است و نور حقيقي آن مي درخشد كسي كه مي گويد كه در نور است و از برادر خود نفرت دارد تا حال در تاريكي است. و كسي كه برادر خود را محبت نم ايد در نور يعني در او ساكن است..." و در آخر مي گويد : ".... محبت را به جا آوريم نه در كلام و زبان بلكه در عمل و راستي ..."

پس با توجه به آيات و سخنان فوق نتيجه مي گيريم:

كه رعايت حقوق بشر در گروه والاترين قانون خداوند است. (يوحنا باب 2)

خداي خود را به تمامي دل و به تمامي وجود و به تمامي ذهن خود محبت نما . همسايه خود را چون نفس خود محبت نما . و اگر انسان اين قانون را در دل خود حك كند، دزدي نمي كند، قتل نمي كند، طمع نمي ورزد، زنا نمي كند، به پدر و مادر خود احترام مي گذارد و نام خداوند را بي جهت به زبان نمي آورد و نام خداوند و روزهاي او را تقديس مي نمايد.( كتاب خروج باب ٢٠ - لوقا 27)

باشد كه انسان با ماندن در محبت الهي به كلام خداوند عمل كرده و چون خداوند كه باران رحمت را بر نيكان و هم بدان مي بخشد رحم و عطوفت را عطا نمايد تا صلح و دوستي را در دنيا ببيند.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2189
 بازدید امروز : 170
 کل بازدید : 1683033
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.