| دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
متون مقدس زرتشتيان

متون مقدس زرتشتيان

امروزه در خيلي از متون تخصصي و محافل داخلي و خارجي مطرح مي شود كه حقوق بشر پديده اي جديد و مربوط به پس از رنسانس درغرب است. بيان كنندگان اين ديدگاه بعضا آنقدر افراط مي كنند كه تمامي دستاوردهاي بشر در طول قرون مختلف خصوصا آموزه هاي اديان الهي را ناديده مي گيرند . از اين رو رجوع به مباني اديان الهي در زمينه حقوق بشر تلاشي است در جهت غبار روبي از مباني و متوني كه عليرغم اهميت بسيار زياد غالبا كم يا غير مستند مطرح مي شوند حال آنكه تاثير آنها در رشد و انديشه بشر و عملكرد انسانها بسيار قابل توجه بوده و مي باشد . براي تدوين بروشورهاي مربوط به متون مقدس اديان الهي (غير از اسلام ) از مراكز ديني و فرهنگي خود اقليتهاي ديني مزبور در ايران كمك گرفته شد كه ضمن تشكر از همكاري هموطنان ياد شده، اميد است مورد استفاده عموم علاقمندان به مباحث حقوق بشر قرار گيرد:

١- آزادي انديشه و وجدان و حق انتخاب راه

درست بدون تبعيض بين زن و مرد " اي مردم بهترين س خنان را بگوش بشنويد و با انديشه روشن و ژرف در آن بنگريد . هر مرد و زن از شما خود بايد راه خويش را برگزيند . پيش از روز واپسين بپاخيزيد و در گسترش راه راستي كوشش كنيد ". (از كتاب آسماني زرتشتيان گاتاها  - هات ٣٠ آيه2 )

٢- ضرورت حركت در مسير الهي براي اجراي عدالت

" اي خداوند جان و خرد با ديده دل دريافتم كه تويي سرآغاز كه تويي سرانجام، تويي سرچشمه آفرينش و تويي داور دادگر اعمال جهاني ". (هات ٣١ آيه8 )

٣- آزادي و اختيار آدمي

" اي خداوند جان و خرد از توست آرامش و نيروي خرد مينوي جهان آفرين كه به بندگان خويش نيروي اختيار بخشيدي تا راه نيك و بد را خود برگزينند و به سوي راستي و رهبر حقيقي گروند يا به سوي دروغ پرستان و رهبران دروغين روي آورند". (هات ٣١ آيه 9)

٤- آزادي عقيده و فكر

"اي اهورا مزدا هنگامي كه در روز ازل جسم و جان آفريدي از منش خويش نيروي انديشيدن وخرد را به انسان بخشيدي . زماني كه به تن خاكي روان دميدي و به انسان نيروي كار كردن و سخن گفتن و رهبري كردن عنايت فرمودي . خواستي كه هر كس به دلخواه خود با كمال آزادي كيش خود را برگزيند" . (هات ٣١ آيه 11)

٥- تاكيد بر اهميت اساسي خردورزي و دانش اندوزي

" اي اهورا مزد ا اين دو نيروي بزرگ رسايي وجاودانگي و راستي و پاكي كه از آن تست تنها با خرد و دانش و فروغ بينش اهورايي مي توان به دست آورد بشود كه در پرتو منش پاك از بخشايش اين نيروهاي همكار برخوردار گرديم ".(هات ٣٣ آيه9 )

٦- اهميت تعليم و تربيت آدمي

" اي هستي بخش بزرگ دانا، راهي را كه به من نشان دادي راه سوشيانت هاست كه نيكي را در پرتو راستي و شادي به دست خواهند آورد، آموزش كه انسان را به خرد و دانش واقعي رهبري مي كندو پاداش آن رسيدن به توست اي خداوند خرد". (هات ٣٤ آيه13 )

٧- اهميت رشد و توسعه جهاني براي آحاد بشر

" اي اهورا مزدا كساني از پاداش گران بها كه نويد داده اي بهره مند خواهند شد كه كار را از روي خرد و منش پاك انجام دهند و براي پيشرفت و آباداني جهان كوشش نمايند و خواست خداوند هستي بخش را برآورده ساخته در پرتو راستي و پاكي در پيشرفت اراده الهي كوشا باشند ". (هات ٣٤ آيه14 )

٨- تاكيد بر نيكي و شفقت به ديگران

"مزدا اهورايي كه فرمانده مطلق است چنين مقرر خوشبختي از آن كسي است كه فرموده كه پروردگارا براي ديگران را خوشبخت سازد استوار ماندن به آئين راستي از تو نيروي تن و روان خواستاريم". هات ٤٣ آيه1 )

٩- نفي ظلم و ستم و ترويج دوستي و عدالت

"خشم و نفرت را نسبت به انسانها از خود دور كنيد و اجازه ندهيدكه انديشه هايتان به خشونت و ستم گرايش پيدا كند. به منش نيك و مهر و محبت دلبستگي نشان دهيد. رادمردان پاك سرشت براي گسترش راستي و درستي پيوند استوار خواهند بست و هواخواهان حقيق ت را به سوي بهشت اهورا كه منزلگه راستان و پاكان است رهبري خواهند نمود". (هات ٤٨ آيه7)

١٠ - حق ازدواج و ضرورت مهرورزي مشترك

"همسران اي عروسها و اي تازه دامادان با ضميري روشن نيك دريابيدو به خاطر بسپاريد كه همواره در زندگي زناشويي در مهرورزي و نيك منشي و راستي و پاكي از يكديگر سبقت جوييد . چه بي گمان از زندگاني سرشار از خوشي و خوشبختي برخوردار خواهيد شد". (هات ٥٣ آيه5 )

11 - ضرورت پرهيز از ريا و دروغ و نقض

حقوق ديگران" اي مردان و زنان كوشش كنيد به اين حقيقت توجه داشته باشيد كه از زندگاني وسوسه انگيز مادي و دروغ پرهيز كنيد و از پيشرفت ريا و فريب جلوگيري نمائيد. پيوند خود را با دروغ بگسليد و بدانيد آن خوشي و سروري كه از راه نادرست و بدبختي و بيچارگي ديگران به دست آيد جز رنج و افسوس چيزي ببار نخواهد آورد و تبهكاران و دروغ پرستاني كه در پي تباهي درست كردارانند براستي زندگاني و آرامش روحي خود را از بين برده اند". (هات ٥٣ آيه6 )

شايان ذكر است در اوستاي روزمره نيز مطالبي را مي خوانيم كه نشان دهنده برابر دانستن زن و مرد و همه انسانها در جهان بوده و خواستار صلح و دوستي در جهان مي باشد. در اوستاي كشتي(koshti )مي خوانيم: ميستاييم دين پاك مزديسني [دين زرتشتيان مزديسني يعني مزداپرستي ناميده مي شود و مذهب يا كيش ما زرتشتي است] كه انديشه و گفتار و كردار نيك را مي ستايد و دورنگه دارنده جنگ افزار و آشتي دهنده است در بخش ديگري از اوستا مي خوانيم همازوربيم »

(هم نيرو باشيم) همازور كرفه كاران بيم (ثواب كاران) باشيم. دور از ونا (گناه) كاران بيم. همكار « با نيكان و وهان (بهترين هاي) جهان بيم« ايدون باد »

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2134
 بازدید امروز : 95
 کل بازدید : 1683346
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.