| شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
چرا دین اسلام کامل‏ترین دین است؟

چرا دین اسلام کامل‏ترین دین است؟

دین‏هاى الهى مانند پایه ‏اى تحصیلى و دوره‏ هاى درسى است، که با توجه به سطح بینش و توان مردم در یادگیرى و عمل کردن، خدا آنها را بر پیامبران نازل فرموده است. در زمان حضرت نوح مردم آگاهى بسیار کمى داشتند و نمى ‏توانستند دین اسلام را دریافت کنند بفهمند و عمل کنند.

آنان مانند دانش ‏آموزان کلاس اول ابتدایى بودند، به این خاطر خداوند دین ساده و ابتدایى براى آنها انتخاب کرد، پس دین آنها کامل نبود.

در دوره حضرت ابراهیم علیه السلام سطح آگاهى‏ هاى مردم بیشتر شد و مى ‏توانستند دین کامل‏ترى داشته باشند. پس دین حضرت ابراهیم از دین حضرت نوح کامل‏تر بود. این روند تا دین‏هاى حضرت موسى علیه السلام و عیسى علیه السلام ادامه پیدا کرد، تا در زمان حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم مردم جهان به حدّى رسیدند که مى‏ توانستند کامل‏ترین دین را دریافت کنند. بدین خاطرخداوند مهربان دین اسلام را که کامل‏ترین دین بود براى مردم فرستاد.

 پس همان گونه که دانش آموزان، سال به سال و دوره به دوره معلومات بیشترى مى‏ آموزند و کامل‏تر مى ‏شوند، دین‏هاى الهى نیز دوره به دوره کامل‏تر شدند، تا به دوره اسلام رسید و مسلمانان- این دانش آموخته گان دانشگاه اسلام به حدّى رسیدند که توانستند نقشه کامل و جامع مسیر خداشناسى یعنى قرآن را به دست بگیرند و با راهنمایى اهل بیت مسیر سعادت را طى کنند.

به دلیل این که دین اسلام کامل‏ترین دین بود پیامبران پیشین به مردم خودشان بشارت مى ‏دادند، که پس از ما پیامبر دیگرى خواهد آمد، ولى حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم آخرین پیامبر است و پس از او پیامبرى نخواهد آمد. یکى از پیامبرانى که بشارت آمدن حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم را به پیروانش داد حضرت عیسى علیه السلام بود؛ چنان‏که خداوند به نقل از حضرت عیسى علیه السلام مى‏ فرماید: «ومُبَشّرًا بِرَسولٍ یَأتى مِن بَعدِى اسمُهُ احمَدُ»؛ و [شما را] بشارت مى ‏دهم به پیامبرى که پس از من خواهد آمد، که نام او احمد است.

 (صف، آیه 6) و شما مى‏دانید نام حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم، احمد هم هست.

در این باره مى ‏توانید کتاب پیرامون قرآن و عهدین، نوشته مرتضى باقریان را بخوانید.

اما برخى از دلیل‏هاى کمال دین اسلام به شرح زیر است:

1. دین اسلام از هرگونه تحریفى محفوظ است و تحریف نمى‏ شود، ولى دین و کتاب‏هاى آسمانى سایر دین‏ها تحریف شده است؛ خداوند مى ‏فرماید: «انّا نَحنُ نَزَّلنَا الذّکرَ وانّا لَهُ لَحفِظون»؛ ما خود این کتاب را فرو فرستادیم و خودمان از آن نگهبانى (و نگهدارى) مى ‏کنیم. (حُجر، آیه 9)

در حالى که کتابهاى آسمانى دیگر مانند تورات و انجیل تغییرهاى فراونى کرده و مطالب غیر معقول و خنده دارى در آنها دیده مى‏شود، که‏ کُشتى گرفتن یکى از پیامبران با خدا یکى از نمونه‏هاى آن است.

2. احکام دین اسلام منطبق بر فطرت و عقل است، در حالى که در دیگر شریعت ‏ها، گاهى احکامى وجود دارد که معقول نیست؛ مثلًا دین اسلام به ما اجازه مى ‏دهد در برابر زورگویان بایستیم و اگر به ما ستم کردند (مثلًا ما را زدند) ما هم مقابله به مثل کنیم (بقره، آیه 194). در حالى که انجیل مى‏ گوید: اگر کسى به سمت راست صورت شما سیلى زد، سمت چپ صورتتان را هم جلو بگیرید تا بزند.

حالا خودتان مقایسه کنید و ببینید زورگویان و ستم کاران کدام یک را بیشتر دوست دارند و با کدام روش مى ‏توان ظلم و ستم را ریشه کن کرد؟

دین اسلام جامع است؛ یعنى براى تمام امور ما انسان‏ها برنامه ریزى کرده است؛ از روابط شخصى ما با خدا گرفته تا روابط اجتماعى، خانوادگى، اقتصادى و ...، در حالى که دین‏هاى دیگر این جامعیت را ندارند. براى آگاهى بیشتر به تفسیر نمونه، ج 5، ص 335 مراجعه کنید.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 14310
 بازدید امروز : 151
 کل بازدید : 1683014
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.