| پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
خود ارضایی در اسلام و مسیحیت

خود ارضایی در اسلام و مسیحیت

پاسخ به این سؤال همواره یکی از دشوارترین و در عین حال مهمترین چالش‌هایی است که مسیحیان با آن روبرو بوده‌اند. بسیاری از مسیحیان از آن جهت که کلام خدا هرگز به‌طور خاص به خودارضایی اشاره نکرده است، پاسخی برای این مسئله ندارند. از این رو باید به دیگر آیات کتاب‌مقدس که در آنها به مسائلی از جمله "حفظ تقدس"، "پرهیزکاری" و "اجتناب از شهوات جسمانی" می‌پردازند، پرداخت. بنابراین باید به شکلی غیرمستقیم به مسئلة خودارضایی پاسخ داد. لازم به یادآوری است که این مقاله با طرح سؤالات مختلف سعی در پاسخگویی به مسئلة خودارضایی دارد. دعای ما این است که خداوند از این سطور برای برکت دادن شما خوانندگان عزیز استفاده کند

در مسیحیت

1- آیا خداوند به فکر مسائل جنسی ما نیز هست؟
بله، خداوند این تمایلات و خواست‌ها را در وجود بشر نهاده است. او همچون طراحی ماهر، ارزش والایی برای طرح و خلقت خود قائل است. رابطة جنسی در طرح الهی، مؤید بالاترین و والاترین ابراز عشق قلبی انسان به همنوع خویش است. مرد و زنی که یکدیگر را عمیقاً دوست دارند، همه چیز خود را همچو هدیه‌ای به یکدیگر می‌دهند. بنابراین تنها در مقولة ازدواج است که رابطة جنسی معنای خاص و عمیق خود را می‌یابد، زیرا مرد و زن به یکدیگر در رابطه‌ای مبتنی بر عهد و مسئولیت پیوند خورده‌اند. رابطة جنسی که خارج از تعهد دو طرفه صورت بگیرد، در مسیر متضاد با ارادة الهی قرار خواهد گرفت (عبرانیان 13‌:4).

آیا بهتر نیست خودارضایی کنیم تا آنکه مرتکب رابطة جنسی شویم؟
اگر درصدد پاسخی ساده و راحت به این سؤال هستیم، آن را تأیید می‌کنیم. در حالی که از عواقب آن مطلع نیستیم. درست است که در انتخاب بین دو شر و یا بدی، خودارضایی منطقی‌تر به نظر می‌رسد، اما ارتکاب به خودارضایی خود پاسخی قاطع به نیاز جنسی انسان نیست. در واقع خودارضایی خود عامل خلق نیازهای ارضا نشدة عمیق‌تر دیگری است. خودارضایی دامنة تشنگی جنسی شخص را وسیع‌تر می‌کند. به‌ عبارتی دیگر خودارضایی اعتیادآور است و در دراز مدت معضلی فرسایش دهنده برای مسیحیان بشمار می‌رود. همچون هر نوع اعتیاد دیگر، خودارضایی به مرور سنگین می‌شود و بار روحی و روانی بیشتری را برای ارضا می‌طلبد. از سوی دیگر، خودارضایی توام با تخیل پردازی است و گاه برای بالا بردن قدرت تصویرپردازی، مجلات و فیلم‌هایی که حاوی موضوعات تحریک کننده‌اند به کمک شخص می‌آیند.

تمامی این گرایشات سبب می‌شوند که رابطة شفاف شخص با دیگران کدر شود. برای فردی که اسیر خودارضایی است، همه چیز در خدمت رفع نیازهای اوست. او دیگر نمی‌تواند خود را با ایثار به دیگران ببخشد، همه چیز برای او وسیله‌ای است تا نیازهایش رفع شود.

بلی همة ناهنجاری‌های جنسی از نحوة تفکر ما آغاز می‌شوند. اگر افکار خود را بدرستی مهار نکنیم، ایــن افکار میوة خود را در زندگی‌مان خواهند کاشت و تنها به آن بسنده نخواهد کرد. افکار معوج دائم درصدد تولید میوه‌های فساد است.


چگونه خدا می‌تواند هم در ما گرایشات جنسی خلق کند و هم انتظار داشته باشد که مقدس زندگی کنیم؟
خداوند هرگز از ما انتظار کاری غیرممکن ندارد. اگر او از ما می‌خواهد که از لحاظ جنسی مقدس زنــدگی کنیم، ما را نیز تجهیز می‌کند تا بر وسوسه‌های جنسی غالب شویم. لازم به یادآوری است که وسوسه شدن بخودی خود گناه محسوب نمی‌شود. وسوسه‌های جنسی همانند خوردن و نوشیدن اگر به شکلی صحیح (چهارچوب ازدواج) ارضا شوند، شادی مضاعفی را به ارمغان می‌آورند. کنترل وسوسه‌ها همانند قائل شدن قانون برای هر بازی است. قانون به جذابیت بازی می‌افزاید اما هرج و مرج شادی بازی را از بین می‌برد. خداوند در پی آن است که ما بالاترین شادی را از گرایشات جنسی خود کسب کنیم، به همین دلیل باید آنها را تحت کنترل در آوریم.

شاید بگویید از لحاظ تئوری با گفته‌های شما موافقم، اما عملاً چگونه می‌توانم آنها را به اجرا در آورم؟
به اجرا در آوردن فرامین الهی تنها به مدد روح خدا امکان پذیر است. از یاد نبریم که عیسی مسیح نیز با قدرت روح خدا موفق شد تا بر وسوسه‌ها غلبه کند. باید اذعان داشت که خداوند هرگز شخص را وسوسه نمی‌کند. خداوند یاور ما در غلبه بر وسوسه‌هاست و نه وسوسه کنندة ما. لطفاً آیات زیر را پیرامون مدد الهی در مواجه شدن با وسوسه‌ها مطالعه کنید (یعقوب 1‌:13-14، اول قرنتیان 10‌:13، دوم قرنتیان 10‌:3-5، رومیان 6‌:11-14، عبرانیان 4‌:15-16، دوم قرنتیان 7‌:1).


آیا واقعاً می‌توان از خودارضایی آزاد شد؟
بله می‌توان از اسارت خودارضایی آزاد شد. اولین و مهمترین نکته آن است که امکان آزادی به معنای واقعی کلمه وجود دارد، اما برای رهایی از اسارت خودارضایی رعایت نکات زیر ضروری است.
مشکل خود را با خدا در میان بگذارید. صداقت مهمترین خصوصیتی است که برای خداوند وجود دارد. نیاز خود را صادقانه و در نهایت شفافیت با خدا مطرح سازید و از او طلب کمک کنید.
خداوند غالباً برای کمک به انسان از انسان دیگری استفاده می‌کند. در این رابطه، خادم و شبان کلیسا نقشی کلیدی را ایفا می‌کند. مشکل خود را با او در میان بگذارید و خود را در برابر او مسئول بینید. کلام خدا می‌گوید: "گناهان خود را نزد یکدیگر اعتراف کنید" (یعقوب 5‌:16).
از تمام عوامل وسوسه کننده‌ای که شما را به گناه سوق می‌دهد پرهیز کنید. برای مثال دیدن عکس‌ها و فیلم‌های وسوسه کننده و یا شرکت در بحث‌های تحریک کننده می‌توانند ما را به گناه وادارند. از یاد نبریم که عیسی مسیح گفت تا آنجا که می‌توانید با وسوسه‌ها مقابله کنید (انجیل متی 5‌:30).
شاید شما احتیاج به مشورت گرفتن با شخص آگاهی در این رابطه هستید. اشخاص روحانی که ضمن تبحر به مهارت‌های تخصصی مشاوره می‌توانند کمک شایان توجهی به ریشه‌یابی و درمان این معضل در شما بکنند.
هرگز و تحت هیچ شرایطی مأیوس و تسلیم نشوید. آزادی نیازمند زمان است. فراموش نکنید که صداقت مهمترین عامل اتصال ما به خداست. پس صادقانه بکوشید و هرگاه زمین خوردید، باز در نهایت شفافیت با خدا بلند شوید و ادامه دهید. تا زمانی که با خدا صادق هستیم، او ما را می‌بخشد. ایمان خود را به بخشش, پذیرش و مدد الهی از دست ندهی

در اسلا م

قرآن مجيد با لحن اکيد مي فرمايد : « خويشتن را در وادي بدبختي و هلاکت نيندازيد » سوره بقره آيه 192

امام صادق (ع) فرمودند : « استمناء گناه بزرگي است ، خداوند متعال در کتابش از اين عمل نهي فرموده . کسي که استمناء‌کند مانند کسي است که با خود ازدواج کرده و اگر بدانم کسي چنين عملي را مرتکب مي شود هرگز با وي غذا نمي خورم »

شخصی از امام پرسيد که درکجاي قرآن از اين عمل نهي شده ؟
حضرت فرمودند : قول خدا که مي فرمايد : « فمن أبتغي وراء ذلک فاولئک هم العادون» سوره مومنون آيه 5و6و7 يعني کسي که جز آنچه گفته شد ( منظور ارضاء شهوت از طريق مشروع که در آيات قبلي آمده ) انتخاب کند پس او تجاوز کار خواهد بود. بعد حضرت فرمودند : استمناء رفتن راهي غير از آن راه معمول است که معين شده .
آن شخص دوباره پرسيد : بفرماييد گناه زنا بزرگتر است يا استمناء ؟ حضرت فرمودند : استمناء هم گناه بزرگي است .

ابو بصير مي گويد از حضرت امام صادق (ع) شنيدم فرمود : سه طايفه اند که خداوند در روز قيامت با آن ها تکلم نمی کند و به ايشان عنايتي ندارد و از گناه پاکشان نمي سازد و براي آنان عذاب دردناک است : کسي که موي صورت خود را بکند ، کسي که استمناء نمايد و کسي که با او لواط شود . وسائل ج 14 ص 268

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5356
 بازدید امروز : 109
 کل بازدید : 1684248
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0/2187
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.