| شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
کتاب« گونه شناسی اندیشه موعود در ادیان»

موعود در جهان

نگاهی  به کتاب« گونه شناسی اندیشه موعود  در ادیان»


گونه شناسی اندیشه منجی موعود در ادیان کتابی مشتمل بر502 صفحه است که  مقاله‌هایی را درباره موعود در ادیان مختلف مطرح می‌کنداین کتاب یکی از آثار پژوهشی منتشر شده با موضوع موعود گرایی است که به بررسی موضوعاتی چون فرادینی و جهانی بودن اندیشه اعتقاد به منجی موعود، میزان اصالت باور به موعود در ادیان، میزان ظهور و بروز اندیشه موعود محوری در ادیان مختلف در قالب مجموعه ‌مقالاتی با محوریت گونه‌شناسی اندیشه اعتقاد به منجی پرداخته است. سیزده مقاله این کتاب را  پژوهشگرانی از دانشگاه‌های مختلف کشور نوشته‌اند  و نوشتن و تدوین و چاپ آن هشت سال زمان برده است.


 

مایتریا موعود بودایی

از جمله ویژگی‌های‌ این کتاب می‌توان به جنبه علمی و پرهیز از جانب‌داری، رویکرد پدیدار‌شناسانه از سنخ ‌گونه‌شناختی، استناد به مدارک و منابع موثق در هر حوزه دینی و بهره‌گیری از پژوهشگران مسلط به کار در هر ‌یک از ادیان مورد بحث اشاره کرد. 

اسدالله آژیر، صادق ابوطالبی، محمد جاودان، ابوالقاسم جعفری، محمد علی رستمیان، مهراب صادق‌نیا، مهدی فرمانیان، مصطفی فرهودی، محمد حسن محمدی مظفر، سعید منتظری، علی موحدیان عطار و محمد نصیری نویسندگان مقالات این کتاب هستند.

گونه‌شناسی اندیشه منجی موعود در آئین زرتشتی، هندو، بودیسم، چینی، یهودیت و مسیحیت، گونه‌شناسی اندیشه منجی موعود در قرآن و سنت نبوی، گونه‌شناسی اندیشه منجی موعود در تشیع، گونه‌شناسی اندیشه منجی موعود در مذاهب اهل سنت، گونه‌شناسی اندیشه منجی موعود در عرفان و تصوف اسلامی، جوهره مهدویت و بازتاب مهدویت در تاریخ سیاسی اسلام از موضوع‌های مورد بحث این کتاب است.

 

 

مسیح موعود

علی موحدی عطار دارای  مدرک دکترا در رشته کلام، گرایش فلسفه دین و مسایل جدید کلامی، از تربیت مدرس دانشگاه قم و عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب قم ویراستاری علمی این اثر را بر عهده داشته‌ است. وی پیشگفتاری مفصل درباره  آسیب شناسی مطالعات موعودی و ساختار پژوهشی این کتاب نگاشته‌اند و در پایان این پیشگفتار نویسندگان را معرفی کرده اند. پس از پیشگفتار، مقدمه آغاز می‌شود و به کلیاتی درباره اندیشه‌ی منجی موعود رامی‌پردازد. این مقدمه را نیز علی موحدیان عطار نوشته است.

وی در پیش گفتار درباره این کتاب می‌نویسد:

هدف نهایی این جستار، ورای ارائه گزارشی آکادمیک از اندیشه منجی موعود در ادیان و میزان فراگیری و رسوخ این اندیشه در هر یک از آنها، تبیین گوناگونی و ویژگی‌های نوعی موعودباوری‌ها بوده است. به همین علت، در عین بهره‌گیری از روش‌ها و رویکرد‌های متناسب همه‌ی آنها را در رویکرد‌ پدیدار شناسی نوع شناختی به کار گرفته است. به این ترتیب در این جستار از روش توصیفی، تحلیلی و رویکرد‌های متن شناختی، تاریخی - انتقادی و مردم شناختی در جای خود استفاده شده است و در عین حال، کوشیده‌ایم تا داده‌هایی را که برای تبیین ویژگی‌های نوعی هر موعود باوری مفید است فراهم آورده، برجسته کنیم و در جاهای گوناگون ، به ویژه در بخش پایانی هر مقاله، آنها را برای گونه شناسی اندیشه منجی موعود در آن دین یا مذهب به کار بگیریم

این کتاب در شمارگان 2 هزار جلد توسط انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب قم منتشر شده است.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2173
 بازدید امروز : 107
 کل بازدید : 1682970
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.