| پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
حضور اتحاديه بين المللي زنان پيرو اديان توحيدي در همايش زن مسلمان

نگاهی به حضور اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان الهی در
" همایش اتحادیه جهانی زن مسلمان "


مقدمه :

اهمیت مقام والای زن موضوعی است که دین اسلام چهارده قرن پیش به آن توجه داشته است. از نظر اسلام زن همانند مرد می تواند مسئولانه سرنوشت خویش را رقم زند. شکی نیست زنان از جایگاه مهمی در خانواده و جامعه برخوردارند. به دلیل همین جایگاه و اثرگذاری بانوان که از نهاد خانواده آغاز و تا بخش‌های مختلف اجتماع وسعت می‌یابد، آنان تکالیف ویژه‌ای نیز بر عهده دارند. این‌گونه است که امام خمینی(ره) رهبر فقید انقلاب اسلامی ، زنان را انسان‌ساز و جامعه‌ساز نامیده است. در حال حاضر جهان اسلام در شرایط ویژه‌ای به سر می‌برد . به جهت اهمیت حضور سازنده زنان مسلمان در جامعه و تکالیفی که برعهده دارند ، ضرورت دارد ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آنها در اقصی نقاط عالم در کنار هم قرار گرفته و امت واحده اسلامی را استحکام بخشند. به همین سبب این روزها زنان در جامعه اسلامی می کوشند با بهره گیری از تمام امکانات ، مسوولیت‌های خود را در این برهه سرنوشت‌ساز هرچه بهتر انجام دهند. امکاناتی چون تشکل‌های مردم‌ نهادِ (NGO) زنان که دشمن نیز به جهت آگاهی از تأثیرگذاری آنها بویژه در شرایط موجود ، می کوشد از آنها در به انحطاط کشاندن زنان استفاده کند. غرب در این راستا، روش‌های پیچیده‌ای را به طورهماهنگ به کار می‌گیرد. لذا لازم است در برابر حرکت دشمنان گامهای مؤثری برداشت .

علل تشکیل اتحادیه :

در بیست و ششمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در ژانویه گذشته ، "تشکیل اتحادیه جهانی زن مسلمان" به تصویب رسید. بدین منظور همزمان با سالروز ولادت حضرت معصومه (س) از نوادگان والامقام پیامبر (ص) ، «همایش بین المللی اتحادیه جهانی زن مسلمان» با حضور جمع کثیری از زنان فرهیخته جهان اسلام از کشورهایی چون مصر، پاکستان ،عراق، الجزایر، کانادا ، انگلستان، کلمبیا، آمریکا، لبنان، بحرین و ترکیه در ایران برگزار گردید . در این همایش زنان اندیشمند گرد آمدند تا با هدف ارتقاء و تعالی زن مسلمان و چگونگی استفاده از ظرفیت‌های تشکل‌های غیردولتی بانوان مسلمان در جهان ؛ پیش‌نویس اساسنامه اتحادیه جهانی زن مسلمان را به تصویب برسانند. نمایندگان اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان الهی نیز از جمله شرکت کنندگان در این همایش بین المللی بودند تا بر ارتقای جایگاه زنان مسلمان و تعامل بیشتر سازمانهای غیر دولی بانوان مسلمان تاکید نمایند .

خانم لاله افتخاری دبیر این همایش ،ضمن ارائه گزارشی از ساختار اتحادیه اظهار داشت :" یکی از ابزارهای تاثیرگذار در جهان، تشکل های مردم نهاد است. استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا بسیاری از اهداف خود را در قالب تشکل های خودساخته دنبال می کند .به همین خاطر نیاز است افرادی که در پی صلح هستند، به ویژه پیروان ادیان ابراهیمی و بخصوص مسلمانان در قالب ایجاد تشکل های مردم نهاد ، انسجامی هدفمند را برای دستیابی به اهداف خود ایجاد کنند." وی با اشاره به فقدان یک تشکل فراگیر که بر آموزه های اسلامی تاکید داشته باشد، یادآور شد:" تهاجم دشمنان علیه فرهنگ اسلامی و خیزش کشورهای اسلامی ضرورت تشکیل این اتحادیه را دوچندان کرده است که در این راه ما با تشکیل اتحادیه جهانی زن مسلمان در پی اهداف مختلفی از جمله ایجاد همگرایی بین زنان مسلمان در سطح جهان اسلام و تدوین راهکارها و نیز تصمیم گیری ها و اجرای طرح هایی در حوزه های دینی- تقریبی هستیم."

"اتحادیه جهانی زن مسلمان" می‌تواند الگوهای اسلامی همبستگی را در سراسر جهان اشاعه دهد . آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در آغازهمایش این اتحادیه اظهار داشت : "معروف است که زنان نیمی از جامعه بشرند اما در قرآن کریم و منابع دینی نقش زن بیش از اینهاست چرا که بنیاد یک جامعه پاک به وسیله زنان پاک گذاشته می‌شود. امروز مشکل اصلی جامعه بشر متلاشی ساختن خانواده‌ها و محروم کردن جامعه بشر از دامن‌های زنان پاک است. غرب زنان را از خانه بیرون آورده و زن خانه‌دار را بیکار و معطل در جامعه معرفی کرده است." وی در ادامه افزود: "زن را بجای مرد نشاندن و مرد را به جای زن ، یک خیانت است. زنان اثرگذار جامعه بشری از مریم پاک گرفته تا خدیجه و حضرت زهرا(س) از یک سلسله پاک هستند، در طول تاریخ اسلام فرزندان حضرت زهرا بر علیه زشتی ، نفاق و ظلم مبارزه کردند بنابراین یک خاندان پاک جامعه بشر را پاک می‌کند. اگر فرصت داده می‌شد که خاندان رسول اکرم نقش خود را در جامعه ایفا کنند امروز ما جامعه‌ای اسلامی داشتیم که سراسر برادری بود."

رویکرد اسلام به زن و خانواده تفاوت بسیاری با رویکرد غربی دارد . خانم "منال فنجان" پژوهشگر عراقی اظهار داشت :" نظریه‌پردازان غربی و شرقی هیچ‌گاه نمی‌توانند تعریف درستی از زن مسلمان و جامعه اسلامی ارائه دهند زیرا آنها زن را بر اساس مبانی فکری و فرهنگی خود تعریف می‌کنند. اما حیات طیبه قرآنی مهمترین شاخص زندگی زن مسلمان است. همانطور که در آیات و روایات مطرح شده این حیات طیبه دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که زن مسلمان باید آنها را داشته باشد. زنان مسلمان با تاسی به منابع دینی باید روش زندگی متناسب خود را اتخاذ کنند ، چرا که افکار منحرف شرقی و غربی نمی‌توانند زندگی سالم را برای مسلمانان تعریف کرده و رقم بزند." وی ضمن اشاره به مسئولیت‌پذیر بودن زن و مادر در تربیت فرزندان به نقش سازنده و مهم مادر در خانواده تاکید نمود .

امروزه دشمنان جهان اسلام در صدد ایجاد تفرقه بین مسلمانان هستند . خانم "حبلیس "وزیر سابق همبستگی ملی الجزایر در همایش اتحادیه جهانی زن مسلمان با اشاره به خطری که امروز جهان اسلام را تهدید می کند، یادآور شد: "امروز نه تنها وظیفه داریم به بحث جایگاه زن مسلمان بپردازیم بلکه از آن مهمتر هوشیاری نسبت به خطری است که استقلال کشورهای اسلامی و عربی را تهدید می کند. این خطر وحدت ملت ها و یکپارچگی کشورها و هویت و دین ما را مورد تهدید قرار داده است. غرب از این فرصت به نفع منافع خود بهره می جوید و از مذاهب اسلامی که منبع و اساس ملت های اسلامی هستند، سوء استفاده می کند."

"زینب تیلور"، زن اندیشمند مسلمان استرالیایی نیز طی سخنانی با اشاره به وضعیت تقریب مذاهب و وحدت امت اسلام گفت: "در استرالیا با توجه به احاطه وهابیون و تبلیغات سوء آنان شاهد تحولات خوبی نیستیم. تقریب به معنای همدل بودن و باهم بودن و وحدت در مقابل یک دشمن مشترک است، اما در استرالیا وهابیون با سیطره خود مذهب و ایده خود را تبلیغ می‌کنند و افراد کم‌اطلاع را به جلسه‌های خود جذب می‌کنند و این در شرایط کنونی یک تراژدی بزرگ است. "این بانوی اندیشمند تصریح کرد: " رسانه‌های غربی با سیاه‌نمایی ، زن مسلمان را مفلوک و بیچاره و بدون کمترین حقوق انسانی معرفی می‌کنند، در حالی که آموزه‌های اسلام بر حضور فعال بانوان در عرصه‌های مختلف تأکید می‌کند."

افزایش مقاومت زنان مسلمان نیاز به حمایت جدی دارد ."ساجده محبوبی"، پژوهشگر مسلمان کانادایی یکی از سخنرانان همایش زنان در تهران بود . وی گفت:" در مقابل تشکیل اتحادیه زنان مسلمان در کشورهای مختلف واکنش‌های متفاوتی وجود دارد. تضییع حقوق زنان در کشورهای مختلف به انحای مختلف اتفاق می‌افتد و همین مسئله ضرورت حمایت از زنان مسلمان را روشن می‌کند. برای حمایت از زنان مسلمان بی‌پناه جهان ضروری است اتحادیه‌ای منسجم تشکیل شود تا احساس خطر و ناامنی از زنان دور شود. ایدئولوژی اسلام واحد است و در وهله اول تفاوتی نمی‌کند که یک مسلمان شیعه یا سنی باشد. موضوع مهم آن است که آموزه های اسلام در جامعه اجرا شود و از آنجا که ما همگی مسلمانیم، لذا راه باید برای آیندگان باز شده و از درگیری و تعدی به حقوق زنان در جامعه جلوگیری شود. "

پرداختن به امور خانه منافاتی با حضور زنان در اجتماع ندارد ."فردوس‌ موسی"، استاد دانشگاه‌ مصر با اشاره به اهمیت مشارکت اجتماعی زنان اظهار داشت: "اسلام بهترین حقوق را در سطح اجتماعی برای زنان مسلمان ارائه کرده است. بارها مشاهده شده که زنان در کنار مردان برای حفظ نظام خانواده به فعالیت‌های اجتماعی روی آورده‌اند و مسلما این امر منافاتی با اسلام ندارد. زنان جوامع اسلامی توانسته‌اند مقداری از حقوق خود را استیفا کنند. میزان آزادی عمل داده شده به زنان در اسلام مناسب است و زنان از آزادی خود استفاده کرده‌ اند." وی افزود : "نهادهای غیردولتی می‌توانند خدمات زیادی را در زمینه حقوق زنان ارائه کنند. به همین دلیل یکی از مولفه‌هایی که می‌تواند میزان مشارکت زنان در اجتماع را نشان دهد آزادی آنها در انجام فعالیت‌های اجتماعی است." وی پیشنهاد کرد اتحادیه زن مسلمان هرسال در یک کشور برگزار شود تا تعامل زنان مسلمان جهان بیشتر شود.

حاضران در اين اجلاس پس از بررسي راه‌هاي تعامل تشكل‌هاي مردم نهاد بانوان با اتحاديه جهاني زن مسلمان در راستاي گسترش فرهنگ تقريب در جامعه بانوان مسلمان بر محورهاي زير تاكيد كردند:

- محور 1: نقش سازمان‌هاي مردم نهاد زنان در راستاي تقويت و توسعه فرهنگ تقريب و وحدت امت اسلامي

1-1 تبيين سياست‌ها و راهبردهاي مشترك در جهت تحقق و توسعه هماهنگ جامعه بانوان مسلمان در كشورها

1-2 تعامل تشكل‌هاي مردم نهاد بانوان با اتحاديه جهاني زن مسلمان

- محور 2: سازمان‌هاي مردم نهاد زنان، فرصت‌ها و چالش‌ها

2-1 راه‌هاي تاثيرگذاري سازمان‌هاي مردم نهاد زنان، بر جامعه بين‌الملل

2-2 مشكلات و موانع تاثيرگذاري سازمان‌هاي مردم نهاد در جهت ارتقاء جايگاه زنان در جهان

شركت كنندگان در اين همايش در راستاي گسترش فرهنگ تقريب در جامعه بانوان مسلمان بر محورهاي زير تاكيد كردند:

1. ضرورت توجه جدي به اصل پراهميت وحدت بين مسلمين درجه مقابله با توطئه‌هاي دشمنان.

2. ايجاد فرصت‌هاي بيشتر و فراهم نمودن ظرفيت‌هاي متعدد در تمام نقاط جهان براي مردم به منظور آشنا نمودن آنان با دين مبين اسلام و به ويژه نوع نگرش آنان به زن.

3. ايجاد زمينه‌هاي ارتباط موثر و مستمر زنان فعال و نخبه جهان اسلام با يكديگر در جهت هم افزايي قدرت تشكل‌هاي زنان مسلمانان.

4. توجه به ضرورت فراهم نمودنزمينه هاي ارتباط گسترده و نظام‌مند ميان انديشمندان كشورهاي اسلامي و تبادل اطلاعات و آرا و آثار آنان با يكديگر در زمينه‌ تهديدها و فرصت‌هاي موجود در برابر جهان اسلام و تاكيد بر اهميت اين همياري وتاثيرات مثبت آن در بدنه جامعه اسلامي

5.تاکید بر برگزاری نشست‌های متعدد بین‌المللی با هدف هم‌اندیشی زنان فعال و نخبه جهان اسلامی به منظور بررسی موانع و مشکلات پیش روی آنان و تلاش در جهت دستیابی به راهکارهای مناسب

در جمع‌بندی نهایی شرکت‌کنندگان محترم همایش جهانی زن مسلمان موارد زیر را تصویب نمودند:

1-ایجاد دبیرخانه دائمی اتحادیه جهانی زن مسلمان در تهران

2-برگزاری سالانه این همایش در کشورهای داوطلب

3-راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی مشترک تشکل‌های مردم‌نهاد زنان جهان اسلام

4-تشکیل کارگاه‌های آموزشی مرتبط با شرایط روز جهان اسلام در کشورهای اسلامی

5-تلاش در جهت انسجام بخشیدن تشکلات مشابه برای حضور فعال و موثر در مجامع بین‌المللی

6-تهیه سند جامع حقوق و مسئولیت‌های زن مسلمان

همچنین شرکت‌کنندگان "همایش جهانی زن مسلمان" با توجه به وضعیت فعلی جهان اسلام و ملت‌های مسلمان موارد زیر را مورد تاکید قرار دادند:

-ما اعضاء اتحادیه جهانی زن مسلمان، همراهی خود را با نهضت‌های انقلابی مردم مسلمان منطقه در جهت اسلام‌خواهی و اصلاح امور امت اسلام اعلام می‌نماییم و جنایات دولت های استکباری غرب و دست‌نشاندگان آنان را علیه ملت‌های مسلمان محکوم می‌کنیم.

-ما در اتحادیه جهانی زن مسلمان توطئه فتنه جنگ مذهبی و قومی که توسط امریکا و اسرائیل و همدستان محلی آنان در بسیاری از کشورهای اسلامی بویژه سوریه، عراق، پاکستان، میانمار، و بحرین و مصر به راه افتاده است را محکوم می‌کنیم و اعلام می‌داریم مهمترین وظیفه شرعی و عقلی همه مسلمانان، تحکیم وحدت اسلامی و مقابله با توطئه‌ ایجاد تفرقه و خصومت مذهبی و قومی میان جامعه مسلمین است. اکنون که ملت‌های مسلمان و مظلوم جهان مورد تهدید و آزار دست‌نشاندگان دولت‌های استکباری قرار می‌گیرند سکوت مجامع بین‌المللی و نهادهای حقوق بشری را غیرقابل قبول دانسته و این سکوت را یاری‌ کننده دشمنان آزادی و انسانیت می‌دانیم.

ما معتقدیم ناآرامی‌هایی که در کشورهای منطقه صورت می‌گیرد از سوی استکبار جهانی و به ویژه آمریکا و اسرائیل هدایت می‌شود تا خط مقدم مقابله با دشمن صهیونیستی یعنی خط مقاومت را متزلزل نماید.

زنان مسلمان از حرکت‌های عدالت‌خواهانه دیگر ملت‌های جهان حمایت می‌نمایند و اعلام می‌دارند که پشتیبان مردم مظلوم و ستمدیده جهان در راستای تحقق عدالت هستند.

زنان عضو اتحادیه جهانی زن مسلمان از سازمان همکاری کشورهای اسلامی می‌خواهند نسبت به مطالبات به حق مردمی در کشورهای مسلمان برخورد موثرتری داشته باشند و زمینه را برای ثبات و استحکام کشورهای اسلامی با در نظر گرفتن حضور همه جانبه مردم در فرایند اداره کردن کشورشان فراهم نمایند. "والمومنون والمومنات بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمعروف وینهون عن‌المنکر و یقیمون الصلاة و یوتون الزکاة و یطیعون الله و رسوله اولئک سیرحمهم ‌الله ان‌الله عزیز حکیم" "و مردان و زنان مومن همه یاور و دوستدار یکدیگرند، خلق را به نیکو وادار و از کار زشت منع می‌کنند و نماز به پا می‌دارند و زکات می‌دهند و حکم خدا و رسول او را اطاعت می‌کنند، آنان را البته خدا مشمول رحمت خود خواهد گردانید، که خدا صاحب اقتدار و درست کردار است".

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2910
 بازدید امروز : 112
 کل بازدید : 1684251
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.