| دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
حضور اتحادیه در اجلاس ‍‍ژنو

عملکرد اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان الهی در اجلاس ژنو:
(7 مارس  2013 _ 17 اسفند 1391)

در بیست و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو ،نمایندگانی از سازمانهای غیردولتی (NGO ها) مختلف ازجمله سازمانهای مربوط به زنان ایرانی نیز مشارکتی فعال داشتند . این گروه مرکب از مدیران و نمایندگان سازمانهای غیردولتی NGO) ها) و قومیت های فرهنگی، مذهبی ایرانی اعم از شیعه و سنی و اقلیت های دینی  بودند که در قالب اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان الهی در اجلاس حضور یافتند .

مهمترين اقدامات در اجلاس:

برگزاری نشست با موضوعات :" زن، خانواده، حقوق بشر، دستاوردها ، وآزادی مذهب و عقیده"

اين نشست در  7 مارس  2013( 17 اسفند 1391) برگزار شد.

1- ایراد بیانیه شفاهی در صحن علنی مجمع سازمان ملل

كه در تاریخ  8 مارس 2013 ساعت : 10 صبح توسط سركارخانم نوابی نژاد با محوريت تحریم نقض آشکار حقوق بشر- تحریم توهین به کرامت انسانی قرائت گرديد.         

2- توزيع بیانیه مكتوب با موضوعات زير:

 • نقض حقوق بشر در فرانسه
 • نقض حقوق بشر در صربستان
 • نقض حقوق بشر در اسرائیل
 • مطالبات زنان از جامعه جهانی
 • تحریم ها نقض آشکار حقوق بشر، تحریم توهین به کرامت انسانی
 • آزادی بیان یا تحریک افکار عمومی با احترام به باورهای پیروان ادیان الهی
 • نقض حقوق بشر در میانمار

3- سایر اقدامات موثر :

 • الف) برگزاری نمایشگاه عکس با موضوع زنان که با استقبال حاضران روبرو گردید: شامل :اشتغال زنان، حضوراجتماعی، زنان در عرصه های ورزشی، زنان روستایی، فعالیت های هنری زنان و..
 • ب)توزيع CDبا عنوان به كدامين گناه مربوط به ( راشل کوری ، مروه شروینی و عافيه صديقي )
 • ج)توزيع CD فيلم تحريم نقض حقوق بشر
 • د)توزيع بروشور بيانات رهبري در خصوص زنان
 • ه)تهیه و نمايش پاورپوینت همزمان با ايرادسخنرانی ها

 

4- ملاقات ها:

 • الف)ملاقات بااحمد شهید- گزارشگر ویژه ایران زمان :9 مارس مکان :شورای حقوق بشر
 • در اين ملاقات ضمن معرفي اعضاي گروه مطالبي در خصوص يك جانبه بودن گزارشات ايشان و اينكه عمدتا مطالب طرح شده در گزارش توجه به مطالب ضد انقلاب بوده كساني كه در مقاطع مختلف صدمات زيادي را به مردم مظلوم ايران زدند و خانواده هايي را داغدار نمودند در حال حاضر تحريم كه خود بزرگترين نقض حقوق بشر است در گزارش شما به آن توجه نشده و اينكه برخي از افرادي كه در گزارش از آن ها دفاع نموده ايد خود ناقض حقوق بشر در ايران هستند و .....


 • ب)ملاقات با جان روی - مشاور ناوی پیلای کمیسیار عالی حقوق بشر، و رئیس انجمن های مدنی سازمان ملل زمان: 8مارس مکان : در قصر ویلسون
 • ج)پاتریک باکلی - از مقامات سازمان ملل در امور کودکان • د) نشست با لویز وینستنلی از لندن
 • ه) نشست با مریم الخواجو از زنان فعال بحرینی
 • و) نشست با مریم اوجی فعال حقوق بشر در حوزه زنان و ایرانی ساکن لندن
 • ي) نشست با آقای استرالیایی مسئول اینترنت سازمان ملل

در تمامي اين نشست ها ضمن معرفي گروه در خصوص اقدامات موثر زنان در ايران و گزارشاتي در خصوص بهداشت زنان، آموزش زنان در مقاطع مختلف، حضور زنان در صحنه هاي اجتماعي، قوانين و مقررات مصوب شده در سال هاي اخير، حقوق اقليت ها و قوميت ها و....... مطرح گرديد.

در ادامه مي توان گفت يكي از  مهم ترین فعالیت های نمایندگان سازمانهای غیردولتی زنان در این شورا، برگزاری نشست ، قرائت بیانیه در صحن اصلی و دیدار و گفتگو با مقامات دولتی و غیر دولتی بود .

قرائت بیانیه در صحن علنی مجمع شورای حقوق بشر در مورد پیامدهای تحریم علیه مردم ایران و محکوم نمودن آن  يكي ديگر از اقدامات اين تيم بود . این بیانیه توسط خانم دکتر شکوه نوابی نژاد قرائت گردید.

 

به نام خدا

"تحریم نقض حقوق بشر"

آقای رییس :

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و استقلال و آزادی از بند مستکبرین،اعمال تحریم و تهدیدها همواره ابزاری در دست قدرتمندان برای به زانو در آوردن ایران مستقل بوده است.

تحریم های علیه ایران توسط کشورهایی که عضو سازمان ملل و از مدعیان حقوق بشر می باشند را می توان از چندین جهت مورد توجه قرار داد: مانند تحریم اقتصادی، تحریم علمی، آموزشی و مطالعاتی، تحریم سیاسی، تحریم فروش تسلیحات نظامی و ... .

احترام جهانی و رعایت واقعی حقوق بشر و آزادی های اساسی از جمله اصول اولیه برای اعضاء سازمان ملل است. اگرچه کشورهای قدرتمند هیچ یک به تعهدات خود پایبند و همواره بی احترامی به حقوق کشورها را از طرق مختلف دنبال می کنند، که تحریم برعلیه یک کشور و مردم آن سرزمین از جمله نقض آشکار حقوق ملت هاست.

در حالی که طبق بند ماده2 اعلامیه جهانی حقوق بشر کشورهای امضا کننده متعهد می شوند از هرگونه عملی که در توانمندسازی کشورهای دیگر اخلال ایجاد می کند، پرهیز نمایند.

اما جامعه جهانی هرروز بیش از پیش شاهد انواع فشارهای گوناگون کشورهای توسعه یافته علیه کشورهای درحال توسعه هستند.

تحریم علمی و تحقیقاتی: (تحریم شرکت ها و نهادهای تحقیقاتی ایران نظیر مرکز تحقیقات تولید سوخت هسته ای اصفهان)

تحریم های تجاری و بازرگانی: (جلوگیری از عضویت تجارت جهانی، افزایش تعرفه¬ی صادرات کالا به ایران، افزایش تعرفه واردات کالاهای ایرانی و...)

تحریم های ارتباطی و عبور و مرور: (جلوگیری از پرواز هواپیمایی های جمهوری اسلامی ایران از آسمان سایر کشورها، و پهلوگیری ناوگان کشتی رانی جمهوری اسلامی ایران در بنادر خارجی و...)

تحريم اقتصادی: (جلوگیری و قطع واردات بنزين به ایران، جلوگیری و قطع صادرات نفت و گاز از سوی ایران، جلوگيري از سرمايه گذاري شركت هاي فرا مليتي در صنايع نفت و گاز ايران.

تحريم هاي رسانه اي و ماهواره ای: تحريم ايميل هاي ايران همانند اعمال برخي محدوديت ها توسط دو شركت گوگل و ياهو، حذف ايران از شبكه هاي ماهواره اي .

تحریم های دارویی :

بر اساس ماده 25 اعلامیه جهانی حقوق بشر هر کسی حق دارد خود و خانواده اش طبق استانداردهای مناسب سلامت و رفاه از جمله مراقبت های پزشکی لازم زندگی کند ,در حالیکه ما هر روز شاهد اخباری تکان دهنده در مورد تعدادی از زنان و کودکان بیمار در بیمارستانها که به دلیل کمبود دارو با مرگ دست به گریبانند , هستیم .

اثرات تحریم دارو بیش از همه توسط بیماران سرطانی , هموفیلی ,تالاسمی و نیز بیماران دیالیزی کلیه احساس می شود ,در حالیکه هیچ یک از این گروهها قادر نخواهند بود که با تاخیر و یا قطع دارو مواجه شوند . 

این تحریم ها در تقابل آشکار با حقوق اساسی ملت ها بویژه زنان و کودکان در مسیر توانمندسازی آنهاست.

حق امنیت اجتماعی ،اقتصادی، علمی، ارتباطی و ... طبق ماده 22 اعلامیه جهانی حقوق بشر محترم شمرده شده است در حالیکه  تناقض در رفتار و اعمال کشورهای توسعه یافته , از یک طرف مبین ناکارآمدی سازمان ملل در پیگیری مطالبات برحق ملت هاست,و از طرف دیگر موجب زیر سئوال رفتن استقلال این سازمان به عنوان سازمانی که می بایست با عدم وابستگی در مسیر احیای حقوق تمامی ملت ها و برقراری صلح جهانی اقدام نماید, می شود .

لذا تلاش برای دست یابی به ماهیت اصلی سازمان ملل به عنوان سازمان پاسداشت حقوق ملت ها طی تغییر ساختاری و اصلاح مصوباتی که زمینه ساز نقض تبعیض و اعمال دو گانه معدودی از کشورها بر علیه اکثریت دیگر می باشد، از جمله ضروریات برای توانمندسازی کلیه کشورهای عضو و دستیابی به صلح و عدالت جهانی است."

برگزاری نشست "زن و حقوق بشر " در 7 مارس

اين نشست با ریاست خانم دکتر شکوه نوابی نژاد و ديگر اعضاي گروه برگزار گرديد. در این نشست خانم نوابی نژاد در مورد وضعیت زنان در ایران و دستاوردهای آنان به ایراد سخنزانی پرداخت . وی به افزایش سطح تحصیلات زنان اشاره کرد و افزود که بیش از 67 درصد از راه یافتگان به دانشگاههای ایران ، دختران هستند .

در ادامه خانم نوابی نژاد به اقدامات متعددی که در جهت توانمندسازی زنان انجام شده است ؛ اشاره کرد و برخی از راهکارهای ارائه شده در ایران در جهت پیشرفت زنان و تحکیم خانواده را چنین برشمرد : «راهکارهای فرهنگی و اجتماعی مانند مدیریت مشکلات خانواده و حل آن (بهره گیری از خدمات روان درمانی و مشاوره) آموزش مهارت های زندگی، هویت سازی، تقویت اعتماد به نفس زنان و بالا بردن شاخص های بهداشت روان در محیط خانواده . علاوه بر این راهکارهای اعتقادی و سیاسی در توانمندسازی و قدرتمندسازی زنان برای هویت یابی و به دست گرفتن سرنوشت خود ، تاثیر بسیاری دارد . همچنین راهکارهای حمایتی مانند حمایت های قانونی و حقوقی همچون ایجاد خط تلفن بحران برای دسترسی سریع و آنی و آسان زنان به مراکز مربوطه ، تقویت نیروهای امدادی و مددکار و مشاوره و به منظور دست يابي به وضعیت مطلوب و آرمانی بانوان در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، لایحه تامین امنیت روانی زنان در امور زنان كشورمان تدوین و پی گیری می شود . این لایحه اهداف تحکیم و تقویت نظام خانواده و تامین حقوق و امنیت زنان را دنبال می کند . »


خانم " فلوریا محمدپور " از ایرانیان اهل تسنن در اجلاس شورای حقوق بشر در مورد سازمانهای غیردولتی و فرصتها و پیشرفت های زنان در استان سنی نشین کردستان گزارشی جامع ارائه نمود . وی اظهار داشت : " در کردستان ایران ، در حال حاضر بیش از 370 NGO وجود دارد که از این تعداد 76 NGO در مرکز استان یعنی سنندج در حوزه های مختلف: زنان، کودکان ، جوانان، محیط زیست، پیشگیری از آسیب و درمان اعتیاد، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، حمایتی، امور خیریه، کارآفرینی، حقوق شهروندی، علمی و پژوهشی ، آموزشی، هنری، ادبی و مذهبی فعالیت می کنند . شیوه کار این سازمانهای غیردولتی کمک به رشد فرهنگ و دموکراسی است."

خانم محمد پور به عنوان مدیرعامل دو انجمن که در زمینه پیشگیری از آسیب های فرهنگی و اجتماعی در استان کردستان ایران با گروه هدف زنان و جوانان فعالیت می کند از اهمیت و بها دادن به تاریخ و هویت کردی و زبان مادری به عنوان یکی از مهمترین و برجسته ترین اقدامات این انجمن ها بویژه انجمن خود خبر داد .

در ادامه آقای " هوویک بِهبو " از اقلیت های آشوری در خصوص وضعیت اقلیت های مذهبی در ایران ايراد سخنراني نمودند كه بخشي از سخنراني به شرح ذيل مي باشد:

جناب رییس و حضارگرامی

من بعنوان يك اقليت ديني و قومي از كشوري  مي آيم كه گمان مي كنم واقيعت هاي درون آن براي خيلي از شما ناشناخته است. من از ايراني  مي آيم كه بيش از ده هزار سال است كه فرهنگ و تمدن آن بر تارك تاريخ مي درخشد. ايران پايگاه و مبناء سه دين ابراهيمي بزرگ است. صرفنظر از پايگاه جهاني مذهب شيعي اسلام، محل حضور و زادگاه حضرت زرتشت بوده و ستون هاي دين مسيحيت بر پايه هاي كليساي پارسي آن بر افراشته شده است.

در قانون اساسي ايران آمده: «مردم ايران از هر قوم و قبيله كه باشند از حقوق مساوي برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اينها سبب امتياز نخواهد بود» در زمان تصويب اين اصل باتوجه به فضاي راديكالي و انقلابي حاكم بر كشور در پاسخ به سئوال يكي از حاضرين كه مطرح مي نمايد: آيا دين نيز مانع برتري فردي بر ديگري نيست؟ چنين پاسخ داده مي شود كه خير! اظهر من الشمس است كه وقتي رنگ پوست و نژاد مايه برتري نيست، به طريق اولي دين و باور ايماني اشخاص نيز نمي تواند مايه مباهات و برتري يكي بر ديگري باشد.

صرفنظر از اينكه در قانون اساسي آزادي تدريس دين، مذهب و زبان  اقوام و صاحبان اديان به رسميت شناخته شده است. در اصل شصت وچهارم قانون اساسي نيز براي جامعه مسيحيان ارمني دو نماينده و مسيحيان آشوري، كلداني و زرتشتي و كليمي  هر كدام يك نماينده در پارلمان در نظر گرفته شده است و..........


همچنین خانم " تینا ربیع زاده " از جامعه زنان کلیمی (یهودی) در خصوص وضعیت زنان کلیمی در ایران ، آزادی انها در انجام مراسم مذهبی و آداب و رسوم خویش و همچنین فعالیت زنان کلیمی صحبت کرد كه بصورت پاورپوينت ارائه شد.

سركارخانم جمالی رئیس اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان الهی در این نشست در مورد مطالبات جهانی زنان به ایراد سخنرانی پرداخت . وی اظهار داشت :" یکی از اساسی ترین و حیاتی ترین مسائلی که هر تمدنی با آن مواجه است و موجودیت خود را در برابر آن متزلزل و فناپذیر می بیند مسئله ای تحت عنوان "بحران زن"  است که در تمامی دول اعم از پیشرفته و جهان سوم, لائیک و حتی دینی به نحوی از انحاء وجود دارد." خانم جمالی به مشکلات مربوط به این بحران اشاره نمود " ايشان اولين مشكل را برخاسته از فهم غلط و نادرست از شأن و جایگاه زن در سه ساحت وجودی مهم فردی، اجتماعی و خانوادگی است و دومین مشکل از تعابیر نادرست از موضوع خانواده و عملکرد ناشایسته در درون خانواده و دولت ها نشأت می گیرد و ضرورت بازبینی و تغییر مفهومی دو مقوله فوق را اجتناب ناپذیر می سازد تا سازمان ملل با بررسی و وضع قوانین بسترساز احیای شأن و کرامت زنان از یک سوی و حل بحران فزاینده زن در جهان از دیگرسوی شود"

در ادامه مهمترین مطالبه "اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان توحیدی" از جامعه بین المللی تغییر گفتمان حاکم بر ادبیات جهان است که با تعریف غلط از جایگاه زنان و با ایجاد ساختاری دو قطبی می کوشد جامعه را به دو جبهه مقابل هم تبدیل کند, ساختاری که مردان را ذی نفع و زنان را با سلب حق انتخاب و اختیار به موجوداتی مورد انتفاع تبدیل می کند و..........

در پایان این نشست بیانیه ای در محکوم کردن اهانت به ساحت مقدس پیامبر عظیم الشان اسلام توسط خانم عصمت سپهری مدیر انجمن دوستداران خانواده موفق و عضو اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان توحیدی قرائت شد.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2364
 بازدید امروز : 40
 کل بازدید : 1683291
 بازدیدکنندگان آنلاين : 12
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.