| دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
بررسی و نقد گزارش احمد شهید علیه حقوق اقلیت های ایرانی

هفتمین نشست تخصصی موسسه راهبردی دیده بان با موضوع: بررسی و نقد  گزارش احمد شهید گزارشگر حقوق بشر علیه ایران پیرامون حقوق اقلیت های ایرانی

باتوجه به گزارش های غیرواقعی احمد شهید در مورد حقوق اقلیت‌های ایران و انعکاس آن در رسانه های معاند،اتحادیه بین المللی ادیان توحیدی برآن شد تا با برپایی نشستی تخصصی و دعوت از نمایندگان اقلیت‌های ایرانی آنها و اساتید حقوق موضوع را مورد بررسی قرار دهد و نسبت به اهداف شوم این گزارشگر معاند و ضدانقلاب روشنگری نماید.

«سیامک مره‌صدق» نماینده کلیمی‌های ایران در مجلس شورای اسلامی در این نشست که به صورت تلفنی شرکت کرده بود اظهار داشت: خاورمیانه و به ویژه ایران مهد آزادی اندیشه دینی و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان الهی توحیدی بوده است.

وی افزود: سابقه تاریخی تساهل و مدارا در ایران به ویژه پس از انقلاب اسلامی هیچگاه علائمی از یهود ستیزی یا خصومت با یک دین خاص نداشته است.

نماینده کلیمی‌های ایران در مجلس با اشاره به اینکه اقلیت‌های دینی نه تنها از آزادی عمل برخوردار بوده‌اند، خاطرنشان کرد: بلکه پیروان فرقه‌های دیگر نیز هیچگاه به دلیل پیروی عقیده خود تحت تعقیب قرار نگرفتند.

مره‌صدق تاکید کرد: اقلیت‌های ایران مشکلی متفاوت از سایر مردم درکشور را ندارند..وی در خصوص نحوه تدوین گزارش حقوق بشری توسط احمد شهید اظهار داشت: از آنجا که وی از یک سری کانال‌ها ارتزاق کرده و حقوق می‌گیرند، طبیعی است که برای خوشایند آنها گزارشی این چنینی بنویسند.

وی ادامه داد: زمانی که غرب در قرون وسطی به سر می‌برد و دانشمندان به خاطر دگر اندیشی تحت تعقیب و شکنجه قرار می‌‌گیرند، در ایران آزادی بیان و آزادی عمل در پیروی از ادیان مختلف وجود داشته و دارد.

وی با بیان اینکه ایرانیان یهودی به عنوان یک گروه جدایی ناپذیر از ملت ایران رسماً اعلام کرده‌اند که هیچ نیازی به این دایه‌های خارجی دلسوز‌تر از مادر ندارند، خاطرنشان کرد: چنانچه ما مشکلی داشته باشیم آن را با همکاری هموطنان خود بر طرف می‌کنیم.

نماینده آشوری‌های مجلس با اشاره به تلاش غرب در ایران هراسی و تحریف آنچه در ایران می‌گذرد و نمایش فیلم ضد ایرانی 300 خاطرنشان کرد: این ادعاهای واهی همیشه علیه ایران وجود داشته، چرا که ملت ایران می‌خواهد آزاد زندگی کند و زیر بار خواسته‌های قدرت‌های مستکبر و امپریالیسم نرود.

هويك‌بهبو دیگر سخنران این نشست بود. وی که  وكيل و مشاور بت‌كوريا نماينده آشوري‌ها در مجلس شوراي اسلامي نیز هست گفت:‌ در حال حاضر اقليت‌هاي ديني رسمي كشور نه تنها هيچ مشكلي از نظر برگزاري آداب مذهبي خود ندارند، بلكه قانون اساسي كشور امتيازاتي براي آن‌ها از جنبه‌هاي گوناگون از جمله حقوق شهروندي و حقوق ديني مذهبي در نظر گرفته است.

وي با استناد به مصوبه‌هاي قانون اساسي مبني بر آزادي بيان و عمل گفت:‌ در قبل و بعد از انقلاب اسلامي مصوبه‌هايي در مجلس به ثبت رسيده كه از ‌آن جمله مصوبه‌اي در راستاي تفويض احكام شرع است كه در آن اقليت‌هاي ديني در انجام امور ديني خود مي‌توانند طبق شريعت متبوع خود عمل نمايند.

بهبو با اشاره به قوانين كشورهاي اروپايي و منطقه و نحوه برخورد آن‌ها با اقليت‌هاي مذهبي افزود: كشورمان ايران در مقايسه با ديگر كشورها كه داراي اقليت‌هاي مذهبي هستند از آزادي‌هاي خوبي برخوردارند و اين در حالي است که اقليت‌هاي ديني در كشورهاي اروپايي و كشورهاي منطقه‌اي هيچكدام از آزادي بيان و عمل به منظور انجام فرائض ديني خود برخوردار نيستند.

وي با بيان اينكه اقليت‌هاي مذهبي در ايران در وهله اول عضوي از جامعه ايراني محسوب مي‌شوند، تاكيد كرد:‌ آبا و اجداد ما بيش از 2 هزار سال است كه در ايران زندگي‌ مي‌كنند، پس نبايد معيار سنجش آن‌ها صرفا دين باشد.

بهبو با تاكيد بر اينكه آزادي بيان براي همه اديان رسمي در كشور وجود دارد، گفت:‌ اقليت‌هاي مذهبي تا آنجا در كشور آزادي دارند كه تعداد زيادي كليسا تنها در يك منطقه از تهران وجود دارد و اين در حالي است که در ديگر کشورهايي که داراي اقليت مذهبي هستند به اين تعداد مسجد وجود ندارد.

وي با تاكيد بر اينكه ايران مهد آزادي است گفت: كشورمان کشوري است که داراي تاريخ نوشته 7 هزار ساله است كه اين ميزان تاريخ، فرهنگ و تمدن را در كشورهاي منطقه به ندرت شاهديم.

وكيل و مشاور نماينده آشوري‌ها با تاكيد بر اينكه كورش در منشور آزادي خود به آزادي بيان و عمل در همه قوميت‌ها تاكيد داشته خاطرنشان کرد: تنها كشوري كه قانون اساسي آن براي اقليت‌هاي مذهبي آزادي و اختيار زيادي  قائل است ايران است در حالي كه عاشوري‌هاي عراق که سبب بناي اين کشور هستند از هيچگونه حقوق و آزادي در آن کشور برخوردار نيستند.

بهبو در پايان با بيان اينکه اين سوال مطرح است که چرا گزارش‌گر ويژه سازمان ملل نبايد در اين دستاوردها به آثار انساني تحريم‌ها اشاره کند؟ تصريح کرد: پاسخ اين سوال کاملا روشن است، چرا که وي با ايران خصومتي داشته و سعي دارد طي اين گزارش واکنش خود را نشان دهد.

توکل حبیب زاده استاد دانشگاه و حقوقدان بین‌المللی ، با اشاره به اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی گفت: مطابق مفاد برخی از این اصول همه مردم از حقوق مساوی برخوردار هستند که این موضوع اقلیت‌های مذهبی را نیز شامل می‌شود.

وی ادامه داد: نگاه قانون اساسی ایران به اقلیت‌های مذهبی بسیار فراتر از میثاق حقوق مدنی سازمان ملل به آنها است. طبق قانون اساسی ایران اقلیت‌ها می‌توانند نمایندگانی در مجلس داشته باشند در حالی که در میثاق به این موضوع توجهی نشده است.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اینکه در گزارش احمد، شهید نقض حقوق بشر در ایران به صورت سیستماتیک ذکر شده است، یادآور شد: در قوانین ایران به هیچ وجه نقض نهادینه و قانونی حقوق اقلیت‌ها را نمی‌بینیم. بلکه قانون اساسی ما در مورد حقوق اقلیت‌ها بسیار مترقی‌تر از کشورهای دیگر تنظیم شده است.

حبیب‌زاده یاد‌آور شد: احمد شهید با متوجه اصطلاح «نقض سیستماتیک حقوق بشر نشده» یا هیچ اطلاعی از وضعیت حقوقی کشورمان در قانون اساسی ندارد.

وی با بیان اینکه احمد شهید در گزارش خود به آثار انسانی تحریم‌ها علیه کشورمان اشاره‌ای نکرده، خاطرنشان کرد: این در حالی است که حتی بان‌کی‌مون نیز در اظهاراتش به این موضوع پرداخته است.

حبیب‌زاده با اشاره به اینکه در گزارش احمد شهید قید شده که 300 مسیحی در ایران بازداشته شده‌اند اما علتی برای این بازداشت ذکر نکرده، خاطر‌نشان کرد: در سایر موارد نیز صرفاً آمار ارائه شده در حالی که هیچ توضیحی در مورد دلایل بازداشت‌ها ذکر نشده است.

«ماری یونانی» رئیس انجمن بانوان آشوری های تهران درباره ایران با انزاجار از توهین به ساحت ادیان الهی گفت: آشوری ها قرن هاست که در ایران زندگی می کنند. آنها افرادی سخت کوش و صادق هستند اما ساده نیستند که گول برخی افراد را که از غرب ادعاهایی را مطرح می کنند، بخورند.

وی با اشاره به اینکه کلیسای آشوری همه احکام خود در ایران را با آزادی کامل اجرا می کنند، اظهار داشت: حتی افرادی که از اقلیت ها به دادگاه های ایران مراجعه می کنند از سوی دادگاه به کلیسای خود معرفی می شوند تا مشکل شان در آنجا حل شود.

رئیس انجمن بانوان آشوری های تهران با اشاره به برگزاری مراسم اقلیت ها در ایران تحت حمایت نیروهای انتظامی گفت: ما در ایران حتی یک نفر زندانی به دلیل اینکه صرفاً اقلیت باشد، نداریم.

یونانی با بیان اینکه ما با سازمان های غیر دولتی بسیاری در ارتباط هستیم، افزود: ما در شبکه ایرانی زنان نماینده ای داریم، در مجلس نیز نماینده ای داریم که از حقوق سیاسی مان حفاظت می کند و تا به حال در این خصوص مشکلی نداشته ایم.

وی با اشاره به دیدار خود با احمد شهید نیز اظهار داشت: من به همراه 30 نفر از اقلیت های قومی و مذهبی با احمد شهید ملاقات کردم و طی این ملاقات انتقادات خود را نسبت به تحریم های اعمال شده علیه ایران ابراز کردم و آن را مصداق بارز نقض حقوق بشر از سوی غرب خواندم.او نیز قول داد در گزارش سوم خود به این موضوع بپردازد و آن را محکوم کند، اما زمانی که گزارش منتشر شد مشاهده کردیم که به این موضوع نپرداخته است.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1839
 بازدید امروز : 48
 کل بازدید : 1683299
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.