| پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان


به نام خدا

بیانیه اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان توحیدی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان


در آستانه روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان قرار داریم .49 سال پیش در روز ۲۵ نوامبر سه خواهر اهل جمهوری دومینیکن، به نام خواهران میرابل، پس از ماه‌ها شکنجه، سرانجام توسط سازمان امنیت ارتش این کشور به قتل رسیدند. جرم این سه خواهر شرکت در فعالیت‌های سیاسی علیه رژیم حاکم بر دومینیکن بود. ۲۱ سال بعد، یعنی در سال ۱۹۸۱، در همایشی که در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، با شرکت مدافعان حقوق زنان در آمریکای لاتین و منطقه کارائیب تشکیل شد، پیشنهاد اختصاص دادن روز قتل خواهران میرابل به روز نهی خشونت علیه زنان مطرح گردید. هدف از این پیشنهاد آن بود که هم به تلاش و جسارت این خواهران ادای احترام شود و هم افکار عمومی بیش از پیش به سوی نفی خشونت علیه زنان سوق یابد.

سال ۱۹۹۹ سازمان ملل نیز ۲۵ نوامبر را به عنوان روز جهانی نفی خشونت علیه زنان به رسمیت شناخت. از آن سال به بعد همه ساله روز جهانی رفع خشونت علیه زنان گرامی داشته می شود . در این راستا سازمان‌ها و کشورهای جهان می‌کوشند با برنامه‌های گوناگون با خشونت علیه زنان مبارزه کنند.

خشونت علیه زنان اصطلاحی تخصصی است که برای توصیف کلی کارهای خشونت‌آمیز علیه زنان به کار می‌رود. مجمع عمومی سازمان ملل متحد ،خشونت علیه زنان را «هرگونه عمل خشونت آمیز بر پایه جنسیت که بتواند منجر به آسیب فیزیکی (بدنی)، جنسی یا روانی زنان بشود» تعریف کرده است .

اکنون در هزاره سوم خشونت علیه زنان پدیده ای فراگیر شده است. در اقصی نقاط جهان اشکال مختلف خشونت علیه زنان همانند :خشونت و بردگی جنسی ، خشونت کلامی ، خشونت های ناشی از جنگ ، تجاوزهای سیستماتیک ، خشونت رفتاری ، خشونت سیاسی و ....صورت می گیرد . امروزه در کشورهای غربی بویژه امریکا ،اشکال مختلف خشونت علیه زنان پدیده ای فراگیر شده است  . در امریکا در هر دقيقه 3/1 زن آمريكايي مورد تجاوز واقع مي‌شود .

جامعه اروپا نیز علیرغم تمام پیشرفت های مادی که داشته است، قادر به محافظت از زنان در برابر آسیب های اجتماعی نیست. شمار زنانی که در یک خانواده اروپایی مورد خشونت های جسمی و روانی قرار می گیرند به حد نگران کننده ای رسیده است. به گونه ای که طبق گزارش جامعه اروپا، علیرغم وضع قوانین سختگیرانه خانوادگی، خشونت علیه زنان در تمام سطوح جامعه اروپا رو به افزایش است. در انگلستان تقریبا درهر دقیقه زنان با پلیس تماس گرفته و اعلام می کنند که بخاطر اعمال خشونت علیه آنان در خانواده، در معرض خطر قرار دارند. زنان سایر کشورهای اروپایی نیز به نوعی با خشونت های خانوادگی دست به گریبان هستند. در برخی کشورهای اروپایی بویژه سوئد ، آلمان ، فرانسه ، اسپانیا ، بلژیک ، پرتغال ، هلند ، یونان ، بلگراد، صربستان و ... آمار خشونت فیزیکی و رفتاری نسبت به زنان از افزایش برخوردار است .در سوئد هر بیست دقیقه یک بار ، یک زن کتک می خورد و مجروح می شود .در صربستان  82 درصد از خشونت های صورت گرفته برعلیه زنان در خانه و یا آپارتمان و عمدتا با سلاح كمری ، و چاقو  انجام شده است.

بر اساس برخی از گزارش ها، بیش از نیمی از زنان متاهل هند، خشونت فیزیکی را تجربه می کنند، مطالعات دیگری نشان می دهد، که ۳۰ % از این زنان در معرض رابطه جنسی اجباری قرار می گیرند. حدود ۹۰% قربانیان خشونت خانگی در چین نیز، زنان هستند. بر اساس تحقیقی که توسط "فدراسیون تمام زنان چین " یا CWF  انجام شده است، از هر سه زن یک تن از آنان قربانی خشونت خانگی هستند.

قاچاق زنان و پدیده بردگی جنسی نیز شکل دیگری از خشونت علیه زنان است که در کشورهای غربی - اروپایی به شکل گسترده ای صورت می گیرد . رواج قاچاق زنان و دختران در کشورهای غربی و بسیاری از کشورهای اروپایی نیز همچنان ادامه دارد .

اینک در خاورمیانه از جمله عربستان ، بحرین ، مصر ...خشونت علیه زنان صورت می گیرد .بدیهی است عدم توجه به حقوق اصلی و بدیهی زنان نیز می تواند نوعی از خشونت علیه زنان به شمار آید . چنانکه اکنون در عربستان زنان از بدیهی ترین حقوق خود محروم هستند .اینک در عربستان قوانینی تصویب شده که بر اساس آن زنان نمی توانند رانندگی کنند و برای كار، ازدواج و ترك كشور به اجازه خویشان مرد خود نیاز دارند. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اخیرا به منظور بهبود اوضاع حقوق بشر در عربستان سعودی پیشنهاداتی را تصویب كرد و از این کشور خواست به تبعیض علیه زنان پایان دهد و ممنوعیت های خشونت بار را لغو كند.

خشونت های ناشی از جنگ از دیگر اشکال مختلف خشونت است . ‌علی‌رغم اینکه زنان نقشی در منازعات مسلحانه ندارند اما همواره آنان به همراه کودکان از مهمترین قربانیان این حوادث هستند. اکنون زنان و دختران مسلمان بسیاری در فلسطین ، غزه ، لبنان ، میانمار ، عراق ، سوریه ، افغانستان و پاکستان ... قربانی خشونت هستند . در میانمار زنان و کودکان از این قائده مستثنی نیستند ؛ در نسل کشی گسترده ای که در میانمار صورت گرفته است ، زنان و دختران قربانیان اصلی هستند .در غزه و فلسطین روزانه زنان و دختران بسیاری در حملات رژیم صهیونیستی کشته ، مجروح و آواره می شوند .علاوه بر این در خاورمیانه در اثر تلاشهای مخرب وهابیون و افراط گرایان ، شکلی از خشونت جنسی در حال شکل گیری است . متاسفانه در جریان حمله اشرار به سوریه ، فتوای یک شیخ سلفی اردنی ( یاسر العجلونی )در مورد جایز بودن گرفتن اسیر از میان زنان سوری و بهره کشی جنسی جنگجویان از آنان ، واکنش های شدیدی را در پی داشته است .در این رابطه یک شرکت مصری نیز اعلامیه خود را مبنی بر وجود دختران سوری با این تیتر اعلام نمود :« دختران متعهد و محجبه و نقابدار سوری به تعداد مورد نیاز موجود است » این شدیترین شکل خشونت نسبت به زنان است . چطور ممکن است در قرن بیست و یکم جنایتکارانی جرات کنند آشکارا دیگران را به تجاوز و خشونت جنسی بر علیه زنان تشویق کنند ؟ این کار فرقی با قتل و کشتار و قاچاق انسان ندارد و مروجین آن باید توسط سازمان ملل محکوم و مورد مجازات قرار گیرند  .

اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیاتن توحیدی بر این باور است که با توجه به تصویب کنوانسیون رفع تبعیض از زنان، کشورها موظفند تضمین هایی برای بقاء، و رفع خشونت از زنان فراهم سازند. به نظر می رسد برای مبارزه با اشکال مختلف خشونت علیه زنان ، جامعه جهانی نیازمند تقویت ساز و کارهای نظارتی ، ضمانت اجرایی اسناد و کنوانسیون‌های بین‌المللی و اصول و قوانین مصوب سازمان ملل است . اتحادیه بر عواملی چون : بازگشت مجدد به ارزش های اخلاقی ،و اصول و دستورات ادیان الهی بویژه دین مبین اسلام جهت بهبود وضعیت زنان تاکید می نماید .

-----------------

کلید واژه : خشونت علیه زنان ، روز جهانی  


سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1839
 بازدید امروز : 148
 کل بازدید : 1684287
 بازدیدکنندگان آنلاين : 12
 زمان بازدید : 0/1875
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.