| دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
روز جهاني حقوق بشر اسلامي


بسمه‌تعالي

بيانيه اتحاديه بين‌المللي زنان پيرواديان توحيدي

«به مناسبت روز جهاني حقوق بشر اسلامي»

در «روز جهانی حقوق بشر اسلامی »یعنی دوشنبه 14 مرداد 1392 قرار داریم . مناسبت‌های رسمی اگرچه عمدتا قراردادی هستند و با تصویب نهادهای ذی صلاح در نظام های حقوق داخلی یا بین المللی تعیین شده و می شوند ولی بسیاری از مناسبت‌ها یادآور واقعیات تاریخی معینی در زندگی بشر هستند . گرامیداشت این مناسبتها این ظرفیت را دارند که جوششی درونی در ذهن و جان ما شکل دهند. این چنین است که یادآوری آن واقعیات و پیامهای قابل استنباط برای امروز و فردا، دقت و اهتمام ما به طی مسیر درست در حرکت آتی را بیشتر می‌نمایند. روز جهانی حقوق بشر اسلامی از این گونه مناسبت‌هاست .

این روز به یاد ما می آورد که انسان دارای کرامت ذاتی است، لذا باید به انسان بودن خود بیندیشیم و تامل کنیم که چرا ما انسان‌ها منزلت و شرافت ذاتی خود را گاه فراموش می‌کنیم و چرا قدرتهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و امنیتی بی‌توجه به حاکمیت قانون و عدالت، در بسیاری موارد گرایش به نقض حقوق انسانها داشته و بر قدرت و استیلای خود می افزایند؟

 حقوق بشر همواره از موضوعاتی بوده كه كشورهای استعمارگر و صاحب قدرت از آن به عنوان حربه‌ای برای سلطه بر كشورهای دیگر در طول تاریخ استفاده كرده‌اند. در این راستا و هم‌زمان با سالروز «حقوق بشر اسلامی و كرامت انسانی» انتشار اعلامیه حقوق بشر اسلامی از سوی كشورهای عضو سازمان كنفرانس اسلامی پیش‌درآمدی شد بر اینكه كشورهای اسلامی نیز با تاسی از اندیشه‌های ناب اسلامی اعلامیه‌ای را در خصوص چهارچوب‌های حقوق بشر و كرامت انسانی منتشر كنند تا در مقابل اعلامیه جهانی حقوق بشر كه بعضا در مواردی با چهارچوب‌های اسلامی تناقض دارد بتواند راهكاری جمعی برای ارزش گذاشتن به حقوق انسان‌ها از نگاه شریعت اسلامی باشد.

اعلامیه جهانی حقوق بشر از همان ابتدا با رد موضع‌گیری دولت‌های اسلامی و اندیشمندان اسلامی مواجه شد. این اعلامیه در مواردی با احکام اسلامی کاملا مغایر بود، مانند حق آزادی مذهب و حق تغییر آن/

بدیهی است، مسلمانان تنها اسلام را دین حق می‌دانند و ارتداد را گناهی بزرگ و درخور مجازاتی عظیم می‌شمارند، با این حال پس از مدتی تحت فشار جامعه جهانی و تبلیغات وسیع به نفع حقوق بشر و مقبول افتادن اعلامیه مذکور در سطح دنیا برخی از متفکران جهان اسلام با پذیرش اصول اعلام شده در اعلامیه جهانی درصدد تطبیق آنها با موازین اسلامی برآمدند و کوشیدند ثابت كنند که این اصول و حقوق به نحو کامل‌تر و بهتری در اسلام وجود دارد . بعدها با الگوگیری از اعلامیه حقوق بشر بر آن شدند اصول و قواعد حقوق بشر را از متون اسلامی در آورده و آن را به صورت متنی مدون به جامعه جهانی ارائه دهند.

در قسمتی از قطعنامه "تعیین روز حقوق بشروکرامت انسانی" آمده است که:  بر اساس شریعت اسلام حقوق بشرناشی از کرامت وارزش ذاتی انسان است وامت اسلامی که خداوند آنرا بهترین امت قرار داده رسالتی جهانی دارد.

در قسمتی دیگر از قطعنامه همچنین تصریح گردیده :که اگرچه بشریت به مراحل پیشرفته ای در علوم مادی دست یافته است، اما نیاز مبرم به ایمان و معنویت برای حمایت از حقوق و تمدن خویش دارد.

در این راستا اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان توحیدی هم‌زمان با سالروز «حقوق بشر اسلامی و كرامت انسانی» بر آن است تا با برگزاری نشست‌ها و کارگروه‌های مختلفی به بازخوانی اعلامیه حقوق بشر اسلامی بپردازد و بر ویژگی‌های بارز این اعلامیه همچون کرامت انسانی، امت جهانی، نیاز جوامع به ایمان و معنویت، و سایر موضوعات حقوق بشر در ادیان توحیدی بویژه دین مبین اسلام تاکید نماید.

 

اتحاديه بين‌المللي زنان پيرو اديان توحيدي


سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1644
 بازدید امروز : 61
 کل بازدید : 1683312
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.