| پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
گزارش اتحادیه بین المللی زنان پیرو ادیان توحیدی

به نام خدا

این گزارش از سوی " انجمن دوستداران خانواده موفق " در مورد وضعیت زنان و دختران در جمهوری اسلامی ایران ، بویژه چهار سال اخیر آماده شده است که به (UPR) 2014 ( بررسی وضعیت حقوق بشر ایران در  سازمان ملل ) ارسال شد . 

قابل ذکر است در هر چهار سال یکبار سازمان ملل به بررسی وضعیت حقوق بشر 16 کشور می پردازد . امسال در شهریور 2014 وضعیت حقوق بشر در ایران اسلامی مورد بررسی قرار می گیرد .شایان ذکر است ، یو پی آر قبلی جمهوری اسلامی ایران در سال 2010 انجام شد که پیشنهاداتی از سوی کشورها و سازمان ملل جهت بهبود حقوق بشر ، به ایران توصیه گردید . در این میان سازمانهای غیر دولتی نقش موثری در ارائه اطلاعات صحیح و واقعی به سازمان ملل بر عهده دارند . انجمن دوستداران خانواده موفق بر آن است تا با ارائه گزارشی واقعی و علمی ، سیاه نمایی دشمنان را نسبت به جایگاه زنان در ایران خنثی ساخته و افکار عمومی را نسبت به ارتقاء جایگاه و شخصیت زنان در عرصه های مختلف علمی و اجتماعی روشن سازد  .

اهم گزارش یوپی آر انجمن به شرح ذیل می باشد :

گزارش ارائه شده از سوی انجمن دوستداران خانواده موفق

به بررسی دوره ای جهانی

بیستمین جلسه گروه کار یوپی آر؛اکتبر - نوامبر 2014

جمهوری اسلامی ایران

خلاصه اجرایی:

این گزارش با احترام ، از سوی انجمن دوستداران خانواده موفق به بررسی جایگاه زنان و دختران در ایران پرداخته است . انجمن ما بر اساس پژوهش های خود نتیجه گرفته که گرچه جمهوری اسلامی ایران ، در سالهای قبل و بویژه از سال 2010به بعد ، تلاش های همه جانبه ای را در راستای ارتقاء جایگاه و شخصیت زن ، و تحکیم خانواده انجام داده ، با این حال موضوع ارتقاء جایگاه زنان، موضوعی بحث بر انگیز است که توجه بیشتری را طلب می کند .

در این گزارش به مشارکت سازمانهای مردم نهاد در رفع مشکل افزایش سن ازدواج دختران ، پدیده تجرد قطعی ،ارتقاء جایگاه زنان و دختران و ارتقای علمی و آموزشی و توانمندی های آنها پرداخته شده و در نهایت پیشنهاداتی برای حرکت ایران در راستای رفع این مشکل و همچنین پاسخگویی به پیشنهادات ارائه شده در نخستین دوره از یو پی آر این کشور ارائه شده است .

برخی از این پیشنهادات عبارتند از :

1.    درخواست از دولت ایران برای توجه به قانون اساسی ، منشور حقوق و مسئولیتهای زنان مسلمان ،وسند چشم انداز

2. تعامل واستفاده از تجربیات سازمان های بین المللی و سازمان های غیر دولتی کشورهای دیگر

3.    آموزش نیروهای دولتی و همچنین افکار عمومی برای درک بهتر جایگاه زنان و دختران

4.    برداشتن موانع ازدواج جوانان و تشویق به تشکیل خانواده 

واژگان کلیدی :

    حقوق زنان ، ازدواج ، تحصیل ، آموزش ، اشتغال ، خانواده

معرفی سازمان :   

1.  انجمن دوستداران خانواده موفق ، تشکلی غیر دولتی ، غیر سیاسی و غیر انتفاعی است که فعالیت خود را در سال 2012 با هدف تحکیم بنیانهای خانواده و ارتقاء توانمندیهای علمی ، پژوهشی ،فرهنگی و اجتماعی زنان و دختران آغاز کرده است . هدف اصلی این انجمن ارتقاء جایگاه زنان و خانواده ، و تحکیم بنیان خانواده با محوریت حقوق و تکالیف زوجین است .این هدف از طریق برگزاری آموزش های متعدد برای سازمانهای غیردولتی ، کارشناسان ، دختران و پسران آماده ازدواج ، مشاوره قبل ازدواج ، حین ازدواج و بعد ازدواج صورت می گیرد .

2. از جمله فعالیتهای انجمن دوستداران خانواده موفق ، برگزاری چندین نشست ، حضور در تعدادی از اجلاس های شورای حقوق بشر سازمان ملل ، مشاوره ، و شرکت در سمینارهای بین المللی با موضوع زنان و خانواده ، بویژه سخنرانی در نشستی با موضوع "زنان ، دستاوردها ، و حقوق بشر " در اجلاس 22 شورای حقوق بشر ( ژنو) می باشد .

توصیه های مبنایی :

3. این گزارش بر مبنای پیگیری پیشنهاد ذیل که در جریان دور نخست یو پی آر ایران در سال 2010 ارائه شده ، تهیه شده است:

- ادامه سیاست ها و برنامه های مربوط به ارتقای جایگاه زنان و دختران (اندونزی)

- افزایش اقدامات مربوط به ارتقای مشارکت زنان در حوزه های مختلف اجتماعی واقتصادی ( بنگلادش )

- افزایش تلاش برای پیشرفت آموزشی و بهداشتی به ویژه در حوزه زنان و دختران (بنگلادش (

وضعیت توصیه در گذشته ،حال ،آینده مطلوب:

4. گرچه جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب به ارتقای جایگاه زنان و دختران و تحکیم خانواده اهتمام ویژه ورزیده ،با این حال موضوعاتی همچون فراز و نشیب های توسعه ، افزایش تحصیلات زنان ، کاهش ازدواج ، و تحریم های امریکا در سه دهه گذشته و تشدید آن ها در شش سال اخیر ،موانعی  را در مسیر ارتقا جایگاه زنان و دختران ایجاد نموده و همچنین نهاد خانواده را با چالش های جدی روبرو کرده است . با توجه به فاکتورهایی همچون رشد جمعیت و افزایش تحصیلات زنان و دختران از نگاه انجمن ما مطلوب آن است که با پایان یافتن برنامه پنجم توسعه ایران ، و لوایح تحکیم خانواده پدیده تجرد قطعی و کاهش ازدواج تحت کنترل و نظارت دقیق نهادهای دولتی و غیردولتی درآمده باشد.

روش شناسی ( روش گردآوری اطلاعات):

5. برای ارائه این گزارش ، انجمن دوستداران خانواده موفق روشهای متفاوتی را به کار گرفته است : مطالعه سیاسی و قانونی ( ارزیابی سیاست ها و قوانین داخلی و بین المللی بویژه در موضوع مربوط به قانون حقوق استفاده زنان از عرصه های علمی و آموزشی )؛ بررسی یافته های تحقیقاتی (بررسی مطالعه کتابخانه ای ، مطالعه ای ، مقاله ای ، رسانه ای ، موردی و میدانی(

پیشرفت ها :

6.  بررسی آماری در مورد ارتقای جایگاه زنان و دختران پس از انقلاب اسلامی و بویژه طی چهار سال گذشته نشان از بهبود وضعیت زنان و دختران و جایگاه خانواده می‌دهد . در چهار سال گذشته ، موضوع جایگاه زنان و دختران در چهار حوزه شاهد پیشرفت بوده است :

حوزه تقنینی :

7. در سال 1389 مجلس شورای اسلامی ایران ، قانونی را با عنوان برنامه پنجم توسعه مصوب نمود که بر اساس آن ، وضعیت حقوقی مناسب تری برای زنان و دختران فراهم آمده است و بر ارتقاء جایگاه زنان در عرصه های علمی - آموزشی و فرهنگی - اجتماعی ،  تحصیل ، اشتغال ، تحکیم و تعالی خانواده و... تاکید شده است.

8.  همچنین در سال 1389 تدوین نقشه راه احیای حقوق بشر زنان ، به منظور ارتقاء جایگاه علمی و مشارکت زنان  و همچنین نقش زنان در توسعه كشورهاي اسلامی در کمیته علمی سومين اجلاس وزراي زن کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی(OIC ) و به همت مركز امور زنان و خانواده  ریاست جمهوری در تهران تصویب شد .

9. در سال 1391 طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده» در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصویب شد . این طرح نکات مثبتی چون تعالی خانواده و تسهیل امر ازدواج جوانان را به دنبال دارد

10. براساس ماده ۹ طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده»، اولویت استخدام به ترتیب با مردان دارای فرزند، مردان متاهل فاقد فرزند و سپس زنان دارای فرزند است. از آنجا‌ که بار مالی تامین اعضای خانواده بر اساس قانون و شرع بر عهده مردان است ، وجود این ماده توجه ویژه قانونگذار به زنان شاغل و یا زنان سرپرست خانوار را نشان می‌دهد.

11. همچنین در سال 1392 در مجلس شورای اسلامی ، طرح حمایت مادران بخصوص در دوران بارداری وافزایش مرخصی زایمان از6 ماه به 9 ماه و حضانت‏ فرزند، و حمایت‏ از کودکان‏ بی‏ سرپرست‏ به تصویب رسید. به موجب مصوبه مجلس، به دولت اجازه داده شد که مرخصی زایمان مادران را به 9 ماه افزایش دهند و همسر آنان نیز از دو هفته مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار شوند.

12. در سال 1391 در مجلس شورای اسلامی قانون حمایت از خانواده  به تصویب رسید .

حوزه قضایی :

13. در سال 1392 بر اساس بخشنامه ریاست قوه قضائیه ایران ، دادگاههای خانواده  با حضور قاضی مشاور زن ایجاد شد . هدف از این کار حفظ کیان و بقای خانواده است . در این دادگاهها فضای مناسب تری برای دختران و زنان و در حمایت خانواده پدید آمده است.

حوزه اجرایی :

14. بررسی آمارها نشان می دهد طی سه دهه پس از انقلاب به افزایش سطح تحصیلات و سواد زنان توجه جدی شده است. نسبت زنان در حال تحصیل در آموزش و پرورش نسبت به تعداد مردان ،در سال تحصیلی 91-90 به 44 درصد رسیده است که نشان می دهد هر چند نزدیک به نیمی از جمعیت در حال تحصیل را زنان تشکیل می دهند ولی هنوز فرصت تحصیل برای پسران و دختران بطور کامل فراهم نشده است .

15. بر اساس مرکز آمار ایران ، میزان باسوادی جمعیت کشور در سال 1390 به میزان 2/93 درصد بوده است . در این میان  در این سال نسبت میزان سواد زنان به 47.4 درصد بالغ گردیده است . داده های مذکور نشانگر رشد مناسب بهره مندی زنان از نعمت سواد می باشد و نزدیک به نیمی از جمعیت باسواد را زنان تشکیل می دهند .

16. در ایران بویژه در چهار سال گذشته با پیشرفت تحصیلی زنان درسطوح مختلف و بالارفتن آمار ورودی دختران دردانشگاهها روبرو هستیم بطوریکه نسبت پذیرفته شدگان زن در آموزش عالی طی سالهای 91-90 به بیش از 60 درصد بالغ گردیده است .  روند رشد پذیرفته شدگان و دانشجویان در آموزش عالی نشان دهنده حرکت مثبت جامعه به سمت بستر سازی برای اشتغال به تحصیل جمعیت بیشتری از جامعه زنان در امر آموزش عالی می باشد. 

17. نسبت دانشجویان زن در رشته های علوم انسانی تا پایان سال 1390 به شدت افزایش یافته و به مرز 60 درصد رسیده است . همچنین نسبت دانشجویان زن در  رشته هایی چون علوم پایه ، فنی و مهندسی ، پزشکی ، هنر زنان با افزایش چشمگیری روبروست .

18. علاوه بر این نسبت دانشجویان زن در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای در سال تحصیلی 1390-1389 به 48 درصد رسیده است .

19. امروزه در ایران شاهد مشارکت زنان در اقتصاد و افزایش سطح اشتغال هستیم؛ که البته با افت و خیز نیز همراه بوده است ، بطوریکه در بررسی آماری سرشماری سال 1390 ،در حدود 15.2 درصد از زنان شاغل هستند . 

20. با توجه به اصل 29 قانون اساسی زنان سرپرست خانوار نیز بطور وسیع تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند . بطوریکه در سال 1389 ،1551 هزار نفر بیمه شده اند که با افزایش روبرو بوده است . همچنین در سال 1392 سازمان تامین اجتماعی و سازمان بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر مکلف به بیمه زنان خانه دار به ترتیب 7% و 5% حق بیمه ، نسبت به بیمه نمودن زنان خانه دار متاهل شدند  .

21. اجرا و ابلاغ طرح حمایت مادران بخصوص در دوران بارداری وافزایش مرخصی زایمان از6 ماه به 9 ماه و حضانت‏ فرزند، و حمایت‏ از کودکان‏ بی‏ سرپرست‏ در سال 1392.

حوزه سازمانهای مردم نهاد :

22. در چند سال گذشته ، با متعدد شدن سمن های درگیر در بحث زنان و دختران و تمرکز آنان بر بحث آموزش ، فضای به مراتب مساعدتری نسبت به گذشته از درک و تفاهم مردم و جامعه نسبت به ارتقای جایگاه زنان و دختران و رفع تبعیض و نابرابری و رفع موانع ازدواج ، شکل گرفته است .همچنین میزان مشارکت و همراهی افراد خیر در این حوزه در مدت زمان ذکر شده ، به مراتب بیشتر شده است .

چالش ها و مشکلات :

23. با وجود پیشرفت های ذکر شده و ارتقای فضای عمومی در این راستا ، هنوز مشکلات و چالش هایی در این زمینه وجود دارند که عبارتند از :

24. انجمن دوستداران خانواده موفق به عنوان یک سازمان غیر دولتی فعال در عرصه های حقوق بشری نگرانی عمیق خود را ازگسترش رشد آموزشی و اشتغال بی وقفه زنان می رساند که در نتیجه آن عدم وجود هماهنگی بین سن ازدواج و تحصیل زنان سبب گشته سن ازدواج در ایران بالا رود و سن تجرد دائمی زنان قطعی گشته و در نتیجه سن باروری زنان نیز افزایش یافته و زن از بهترین اوقاتی که می تواند مادر شود و به تربیت صحیح فرزندانش مشغول شود محروم گردد .

25. اعمال تحریم ها مشکلات بسیاری را در جهت ارتقا، جایگاه زنان و دختران و تحکیم خانواده و ازدواج جوانان ایجاد نموده است . به یقین این امر با مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر مغایر است . 

26. برخی از پیشنهادات طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده آرمان‌گرایانه و قابل تحقق نیست و حتی ممکن است به عنوان موانعی در جهت افزایش جمعیت عمل کند و با هدف اصلی این طرح تعارض داشته باشد. از سوی دیگر در بعضی از مواد این طرح، افرادی که همسر یا والدین از کار افتاده خود را تحت تکفل قرار می‌دهند، تشویق شده‌اند. این کار مشوقی برای فرزندآوری نیست و گنجاندن آن در طرح تعالی جمعیت و تعالی خانواده جایگاهی ندارد.

27. همچنین طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده به برخی از قوانین مانند برخی مواد برنامه پنجم توسعه و قانون تسهیل ازدواج جوانان توجه ندارد. در این طرح سن مطلوب برای ازدواج در نظر گرفته شده و حمایت‌ها و امکاناتی برای افرادی که در این محدوده سنی پیوند زناشویی می‌بندند، پیش‌بینی شده است. به عنوان نمونه سن مناسب ازدواج برای دختران ۱۸ تا ۲۲ سال و برای پسران ۲۰ تا ۲۵ سال ذکر شده است. این در حالیست که اگر دختری قبل یا بعد از سن ۱۸ تا ۲۲ سال ازدواج کند و فرزند بیاورد، حمایت‌های در نظر گرفته شده شامل او نمی‌شود.

29. جمعیت زیادی از زنان در حال تحصیل در آموزش عالی در مقطع کارشناسی می باشند و ضرورت دارد بسترهای لازم برای حضور پر رنگ تر این گروه در مقاطع تحصیلات تکمیلی فراهم گردد .

پیشنهادات و راهکارها :

30. تصحیح‌ موقعیت‌ زنان‌ در ایران نیازمند منشور مدونی‌ است‌ که‌ در آن‌ وضعیت‌ مطلوب‌ زنان‌ ترسیم‌ شده‌ باشد؛در این راستا زیبنده است دولت جمهوری اسلامی به قانون اساسی ، منشور حقوق و مسئولیتهای زنان مسلمان و سند چشم انداز ، و سند راه ، و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی در ارتباط با ارتقا جایگاه زنان و دختران ،بصورت ویژه جامعه عمل بپوشاند .

31. آموزش های لازم به زنان و دختران ، بویژه زنان سرپرست خانوار جهت رویارویی با مشکلات و جلوگیری از ابتلا به آسیب های اجتماعی صورت گیرد .

32. لازم است در طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده دقت بیشتری در تدوین این سیاست‌ها انجام شود و بسترسازی مناسبی صورت گیرد.

33. با توجه به اينکه نيروهاي متخصص و تحصيلکرده در هر جامعه‌اي ارزشمندترين سرمايه‌هاي آن به شمار مي‌آيد و براي آموزش و تربيت علمي آنان سرمايه گذاري هنگفتی صورت گرفته است بايد: انتخاب صحيح و تحصيل در رشته‌هاي متناسب با اشتغال بانوان هر چه کامل‌تر امکان پذير شود.

34. با توجه به اهميتي که نظام جمهوري اسلامي ايران به استحکام بنيان خانواده و نقش تربيتي و سازنده زنان در خانه قائل است، مقررات و تسهيلات لازم،جهت هماهنگی مشارکت زنان در جامعه و استحکام خانواده لحاظ گردد.

35. مشارکت گسترده زنان در جامعه و عرصه های علمی و اجتماعی نباید مانعی برای ازدواج و تشکیل خانواده گردد .لذا  زیبنده است که اینگونه موانع برداشته شود .

36. رفع تحریم ها و کمک بانک جهانی و نهادهای مرتبط با سازمان ملل در مساله ارتقای جایگاه زنان و دختران و تحکیم خانواده بسیار موثر است .


سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2215
 بازدید امروز : 198
 کل بازدید : 1684337
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.