| دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
وقتی کشورهای اسلامی در راستای مفهوم‌سازی اقدام نکنند

وقتی کشورهای اسلامی در راستای مفهوم‌سازی اقدام نکنند

این گزارش مبتنی بر گزارش جدید این انجمن با عنوان «گوری برای آرزوها؛ نگاهی به دلایل و عواقب ازدواج دختربچه‌ها در ایران» اعلام شده است که در بهمن ماه 1392 منتشر گردید. همچنین تأکید شده که از جمله دلایل مهم ارائه این گزارش، واکنش به قانون جدید فرزندخواندگی است که ازدواج میان فرزندخوانده و سرپرست را مقرر کرده است.

کنوانسیون محو کلیه اشکال تبعیض و کنوانسیون حقوق کودک، هر دو مشتمل بر تعهدات الزام‌آوری در رابطه با محو رویه‌های زیان‌آور منبعث از کلیشه‌های جنسیتی یا تعصبات مردسالارانه، علیه دختران زیر 18 سال‌اند.

به گزارش مهرخانه، با توجه به این مأموریت مشترک، کمیته منع تبعیض علیه زنان و کمیته حقوق کودک تصمیم خود را مبنی بر صدور نظریه تفسیری مشترکی در رابطه با این رویه‌های زیان‌بار اعلام کرده و گروه کاری مشترکی را در سال 2011 تشکیل دادند.

در همین راستا، ضمن فراخوانی از سازمان‌ها و افراد ذی‌ربط خواسته شد که نظرات خود را در مورد رویه‌های زیان‌بار علیه دختران زیر 18 سال، ارسال کنند. بر همین اساس، تاکنون برخی سازمان‌ها و نیز دولت‌ها نظرات خود را ارجاع داده‌اند.

علاوه بر این، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز در بیست و چهارمین اجلاس خود در سپتامبر 2013 قطعنامه‌ای با عنوان «گسترش تلاش‌ها برای پیشگیری و محو ازدواج کودکان، ازدواج زودهنگام و اجباری؛ چالش‌ها، دستاوردها، رویه‌های مطلوب و رفع خلأها» صادر کرد و از دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی و نهادهای بین‌المللی خواست تا دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را برای اجلاس بیست و ششم شورا ارائه دهند.

در این قطعنامه از رویه ازدواج کودکان، و نیز ازدواج زودهنگام یا اجباری در همه مناطق جهان ابراز نگرانی شده و این رویه نقض آشکار حقوق بشر شمرده شده است که مانع زندگی آزاد افراد از قید همه اشکال خشونت شده و منجر به نقض حقوق آنها نظیر حق آموزش، حق بهره‌مندی از بالاترین استاندارد سلامت از جمله سلامت جنسی و باروری می‌گردد.

مطابق این قطعنامه بناست در بیست و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر، پانل ویژه‌ای با موضوع «پیشگیری و محو ازدواج کودکان و ازدواج زودهنگام و اجباری؛ چالش‌ها، دستاوردها، رویه‌های مطلوب و رفع خلأها » برگزار شود و از کمیساریای عالی حقوق بشر درخواست شده است که با آژانس‌های تخصصی ملل متحد، دولت‌ها، جامعه مدنی و سازمان‌های غیردولتی؛ همکاری و مشارکت آنها را در این رابطه جلب کند. 

به گزارش مهرخانه، علی‌رغم اینکه این فراخوان و فراخوان قبلی فرصت مناسبی تلقی می‌شد تا دولت‌های اسلامی ‌و نیز سازمان‌های غیردولتی زنان مسلمان با تیزبینی و دقت به طرح دیدگاه‌های خود در مورد رویه‌های زیان‌بار برای زنان و دختران ناشی از آموزه‌هاي فمينيستي وعملكرد كشورهاي غربي بپردازند، اما متأسفانه این مهم چندان مورد توجه قرار نگرفت.

این در حالی است که برخي حقوق‌دانان غربی، با استفاده از ظرفيت مفهوم «عادات و رويه‌هاي سنتي زيان‌آور» مندرج در کنوانسیون حقوق کودک، بعضی اقدامات مضر به حال كودك؛ از جمله منع شيردهي به نوزاد در ماه‌هاي نخست بعد از تولد و یا عدم آمادگی دختران و پسران برای ایفای نقش مادری و پدری را از جمله مصاديق رويه‌هاي مزبور شمرده‌اند. به این ترتیب از سوی دولت جمهوری اسلامی‌ ایران، بیانیه‌ای ارسال نشد و تنها مطلب مرتبط با کشور ایران، گزارشی است که اخیراً توسط سازمان «عدالت برای ایران» به بخش حقوق بشر و جنسیت کمیساریای عالی حقوق بشر داده شده است تا در بیست و ششمین اجلاس شورای حقوق بشر (10 تا 27 ژوئن 2014) ارائه شود.

موضوع این گزارش «ازدواج زود و اجباری در جمهوری اسلامی ‌ایران» بوده و درصدد بیان نقض حقوق دختربچه‌ها در جمهوری اسلامی ‌ایران که به موجب قوانین آن ازدواج زودهنگام مجاز شمرده شده، است.

منظور از ازدواج زود، ازدواج دخترانی عنوان شده که زیر 18 سال سن دارند. سازمان عدالت برای ایران ازدواج زیر 18 سال را شکلی از ازدواج اجباری می‌داند؛ زیرا افراد زیر 18 سال قادر به دادن رضایت آگاهانه نیستند و مانند تمام اشکال ازدواج اجباری، ازدواج زودهنگام نیز مشتمل بر عناصری دانسته شده که ناظر بر بردگی جنسی است و در نتیجه مستلزم مداخله برای پیشگیری، نظارت و تعقیب رویه‌های مزبور است. 

در این گزارش ادعا شده است که مجموعه‌ای از قوانین، رویه‌ها و سیاست‌هایی که منجر به ازدواج زودهنگام می‌گردند، گردآوری و ارائه شده است.

این گزارش مبتنی بر گزارش جدید این انجمن با عنوان «گوری برای آرزوها؛ نگاهی به دلایل و عواقب ازدواج دختربچه‌ها در ایران» اعلام شده است که در بهمن ماه 1392 منتشر گردید. همچنین تأکید شده که از جمله دلایل مهم ارائه این گزارش، واکنش به قانون جدید فرزندخواندگی است که ازدواج میان فرزندخوانده و سرپرست را مقرر کرده است. البته نکته قابل ذکر آن است که گزارش «گوری برای آرزوها» نه یک کار تحقیقی؛ بلکه مجموعه‌ای از دلنوشته‌ها و خاطرات تعدادی از زنان ایرانی در رابطه با ازدواج زودهنگام بوده و فاقد مستندات و محتوای علمی‌ است.   

بنا به تصریح این گزارش، مطابق قانون مدنی جمهوری اسلامی ‌ایران، سن قانونی ازدواج در ایران برای دختران، 13 سال و برای پسران 15 سال است. با این حال، مطابق همان قانون، ازدواج دختران و پسران زیر سن مذکور، مشروط به رضایت پدر آنها و اجازه دادگاه پیش‌بینی شده و همین امر موجب گردیده است که تعدادی از دختران زیر 13 سال و حتی 10 سال، شوهر داده شوند. آماری که در این گزارش بدان استناد شده و البته در مورد صحت آن نیز تردیدهایی وجود دارد، ناظر بر افزایش 45 درصدی ازدواج اجباری دختران زیر 15سال در سال‌های اخیر است.

همچنین در این گزارش بیان شده است که در سال 2010 ازدواج دختران زیر 10 سال نسبت به سال 2009، افزایش 59 درصدی داشته و 499 مورد گزارش شده است.

در این گزارش، پیشنهاداتی به نهادهای حقوق بشری از جمله کمیساریای عالی حقوق بشر و نیز گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران داده شده است تا با تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ‌ایران، با ازدواج دختربچه‌ها در ایران مقابله شود.

البته در مورد سن ازدواج، پیشنهاد شده است که با توجه به فقدان رضایت آگاهانه دختران و پسران زیر سن 18 سال، همین سن برای ازدواج مقرر شود.

از جمله نکات قابل تأمل در رابطه با رویکرد این سازمان به موضوع ازدواج زیر 18 سال، آن است که به‌طور کلی دختران در این سنین فاقد رضایت آگانه برای ازدواج شمرده شده‌اند؛ حال آنکه در رویه کمیته حقوق کودک، حقوق و آزادی‌های جنسی نوجوان چنانچه وی از رضایت آگاهانه برای این عمل برخوردار باشد، به رسمیت شناخته شده و حتی دولت‌ها متعهد به ارائه خدمات و امکانات لازم در این زمینه شده‌اند.

پی‌نوشت

1.    The Working Group on Girls, "CRC & CEDAW Joint General Recommendation/Comment on Harmful Practices Affecting Girls", August 26, 2011

2.    A/HRC/24/L.34/Rev.1

3.    Strengthening efforts to prevent and eliminate child, early and forced marriage: challenges, achievements, best practices and implementation gaps

4.    Early and Forced Marriages in the Islamic Republic of Iran

 

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1769
 بازدید امروز : 129
 کل بازدید : 1683380
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.