| پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
امانت و امانت داري

 

سخنان بزرگان درباره‌ي امانت و امانت داريهر كه خيانت كند امانتي را در دنيا و به اهلش پس ندهد تا مرگ او را دريابد بر غير ملت من مرده باشد و حق تعالي در قيامت از او در خشم باشد.  حضرت محمد (ص)


دو طرف صراط، امانت و صله‌ي رحم است. پس كسي كه در امانت مردم خيانت نكرده است و با خويشان خود نيكي كرده از صراط به آساني مي‌گذرد زود به بهشت مي‌رود و كسي كه خيانت در امانت‌ها كرده و قطع صله‌ي رحم كرده است عمل ديگر او را نفع نمي‌دهد و صراط او را در آتش مي‌افكند.  حضرت محمد (ص)


قطعي است كه امر ما (اهل بيت) سخت است و بس دشوار. آن را تحمل نمي‌كند، جز مؤمني كه خداوند قلب او را براي ايمان آزمايش نموده است و حديث ما را جز دل‌هاي امين و عقول و خِردهاي متين نگاه نمي‌دارد.  امام علي (ع)


مسير تقوا روشن است و رونده‌ي آن راه، بَرنده‌ي سود و امانتدار آن، حافظ آن از نابودي است.  امام علي (ع)


كسي كه امانت را ناچيز شمارد و به آن خيانت كند و نفس و دين خود را از خيانت پاك نگرداند، قطعاً ذلّت و رسوايي را در دنيا به خود وارد ساخته و او در آخرت ذليل‌تر و رسواتر خواهد بود.  امام علي (ع)


بر تو باد به مصاحبان كهنه و حذر كن از مصاحبت مصاحبان تازه كه ايشان را عهدي و امانتي و وفايي نيست و بر حذر باش از همه كس هر چند اعتماد بسيار داشته باشي.  امام جعفر صادق (ع)


سه چيز است كه خدا به هيچ وجه در آن رخصتي نداده است: اول پس دادن امانت از هر كه باشد خواه نيكوكار و خواه بدكار، دوم وفا به عهد و پيمان كردن خواه با نيكوكار و خواه با بدكار، سوم نيكي با پدر و مادر خواه نيكوكار باشند و خواه بدكردار.  امام محمد باقر (ع)


تاجري كه (‌در تجارت خود) امانت‌دار، راستگو و مسلمان باشد، روز قيامت با شهداء است (محشور مي شود.)  حضرت محمد (ص)


‌تاجري كه راستگو و امانت‌دار باشد (روز قيامت) با پيامبران و راستگويان و شهداست.  حضرت محمد (ص)


فقر، امانت (خداوند به انسان) است پس كسي كه او را بپوشاند، عبادت كرده است.  حضرت محمد (ص)


‌هيچ قومي جز‌، با امانت (با قوم ديگر) همنشيني نمي‌كند. (يعني تا اعتماد متقابلانه نباشد، ارتباطي هم نيست.)  حضرت محمد (ص)


به كسي كه تو را مورد اطمينان خود مي‌داند، امانت (او) را بده و با كسي كه به تو خيانت هم كرده است. خيانت مكن.  حضرت محمد (ص)


زماني كه مردي سخني گفت سپس متوجّه (اطراف) خود شد، پس، (بدان كه با اين كاري كه انجام داده است) ‌آن سخن، امانت است. (و او نمي‌خواهد كسي بفهمد.)  حضرت محمد (ص)


اولين چيزي كه از (ميان) اين امت برداشته مي‌شود، حياء‌ و امانت است.  حضرت محمد (ص)


كسي كه امانت در او نباشد،‌ ايمان ندارد و كسي كه وفا به عهد ندارد، دين ندارد.  حضرت محمد (ص)


كسي كه امانت ندارد، (در امانت خيانت مي‌كند) ‌ايماني براي او نيست.  حضرت محمد (ص)


‌امانت‌داري،‌ روزي را و خيانت، فقر را فراهم مي‌سازد. (‌زيرا به انسان امانت‌دار، اعتماد زيادي مي‌شود و كارهاي مهمّ و اساسي و پردرآمد به او سپرده مي‌شود ولي انسان خائن در هيچ جايي،‌ اعتبار ندارد.)  حضرت محمد (ص)


از شرائط ساعت (نشانه‌هاي قيامت) دشنام و سخن زشت گفتن و قطع كردن پيوند خويشاوندي و خائن دانستن امين و امين دانستن خائن است.  حضرت محمد (ص) 


علماء، افراد اميني هستند كه حجّت خدا بر خلق او مي‌باشند. (با بيان و شرح دستورات الهي، مردم را نسبت به تكاليف خود، آشنا مي‌كنند.)  حضرت محمد (ص)


كسي كه با او مشورت مي‌كنند، امانت‌دار است، اگر خواست، (با او) مشورت كرده و اگر (هم) خواست، مشورت نمي‌كنيم.  حضرت محمد (ص)


(انسان) منافق صلاحيّت اين را ندارد كه نزد خداوند امين (و مورد اعتماد) باشد.   حضرت محمد (ص)


مؤمن كسي است كه مردم، او را نسبت به جان و مال و خون‌شان، امين مي‌دانند.  حضرت محمد (ص)


مردانِ كارآزموده‌ي اجتماعي و سياسي با حالات تصنّعي مي‌توانند خود را بر فراستِ زمامداران عرضه كنند، و خوش خدمتي خود را به رخ آنان بكشند، در صورتي كه پشت اين نقاب ساختگي، نه خيرخواهي و خيرانديشي دارند و نه امانت‌داري براي انجام وظايف خود.  امام علي (ع)


كسي كه امين نباشد و امانت را برنگرداند، خسارت خواهد ديد.  امام علي (ع)


من با دو نفر جنگ خواهم كرد: مردي كه چيزي را ادعا كند كه شايسته‌ي آن نيست و مردي كه از اداي حقّي (امانتي) كه به عهده دارد، امتناع بورزد.  امام علي (ع)هركس كتاب را به امانت (عاريه) داد، يك دستش را بايد بريد و هركس پس بدهد، هر دو دستش را.  (مثل فارسي)


اگر در كارهاي كوچك درستكار باشيد، در كارهاي بزرگ نيز درستكار خواهيد بود؛ و اگر در امور جزئي نادرست باشيد، در انجام وظايف بزرگ نيز نادرست خواهيد بود. پس اگر در مورد ثروت‌هاي دنيوي، امين و درستكار نبوديد، چگونه در خصوص ثروت‌هاي حقيقي آسماني به شما اعتماد خواهند كرد؟  (انجيل لوقا)


حتي پزشكان در كمال راستي، امانت و پايبندي خود، اشتباه كرده‌اند و مي‌كنند.  (آنتوني رابينز)


راستي، امانت است و دروغ گفتن خيانت.  (بوذرجمهر)


چيزهاي كوچك به راستي كوچك هستند، اما امين بودن در چيزهاي كوچك، كار بزرگي است.  (مادر ترزا)


از محالات است كه كسي را براي آنچه كه هست، دوست بدارند. بيشتر آدمها چيزي را در ديگران دوست دارند كه خود به آنها امانت مي دهند: خودشان را، تفسير و برداشت خودشان را از او ... .  (گوته)


هرگز كتابي به كسي امانت ندهيد، چون به شما برگردانده نمي شود. من تمام كتابهاي كتابخانه ام امانتي است كه از ديگران گرفته ام.  (آناتول فرانس)


اگر بخندي، دنيا با تو مي‌خندد و اگر گريه كني، تنها خود، گريه خواهي كرد؛ زيرا زمين پير و اندوهگين بايد شادماني‌ات را امانت بگيرد، در حالي كه به اندازه‌ي كافي، درگير دشواري‌هاي خويش است.  (الاويلر ويلكاكس)

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2706
 بازدید امروز : 209
 کل بازدید : 1684348
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2031
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.