| شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
چرا زنان بی حجابی را انتخاب می کنند؟

چرا زنان بی حجابی را انتخاب می کنند؟

 

زهرا فیضی

 

انتخاب بی حجابی

 

گرایش به حجاب در میان زنان ایرانی از ریشه های تاریخی دور و درازی ناشی می شود. اما زنان ایرانی امروز به بی حجابی و یا بهتر است بگوییم بد حجابی (که تاثیر بد حجابی بدتر از بی حجابی است) گرایش پیدا کرده اند.

 

مسائل مختلفی در گرایش زنان جامعه به این سو، موثر بوده است که می توان آنها را در مقوله دسته بندی انواع علل گرایش زنان به بی حجابی بررسی و مشاهده نمود.

 

بی حجابی ایدئولوژیک

نمونه بارز گرایش به بی حجابی و بدحجابی در میان زنان، گرایش به بد حجابی بر اساس عقیده است. زنانی که عقیده به حجاب ندارند و تنها حجاب را محدودیتی برای آزادی و حضور در فعالیت های اجتماعی می دانند.

 

صبا دختری است که او را هر روز در مترو می بینم و پوشش ظاهری کاملا نامناسبی دارد. بعد از آنکه به سختی توانستم نظر او را جلب کنم از او دلیل این پوشش را جویا می شوم. او در حالی که لبخندی تمسخر آمیز بر لب دارد، می گوید: «چرا باید محجبه باشم؟ چرا باید پوشش ام را رعایت کنم؟ من انسان هستم و آزاد. حجاب مخالف آزادی زن است! و هر کسی آن را گفته فقط برای خودش بوده است.»

 

وقتی به او توضیح دادم که در قرآن این موضوع به صراحت آمده است گفت که قرآن برای عرب ها آمده نه برای ما و … از طرفی برای زمان قدیم بوده است نه برای الان که دیگر زنان در جامعه فعالیت دارند. حجاب باعث می شود من آزادانه فعالیت نکنم و نتوانم به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنم. در ادامه سخنانی گفت که بیانگر بی اعتقادی او نسبت به مسائل دینی و خداوند متعال بود که در نهایت نشان داد چرا به بی حجابی گرایش دارد.

بی حجابی لجوجانه

گاهی گرایش به بد حجابی از روی عدم آگاهی سرچشمه نمی گیرد، بلکه فرد به این مسئله آگاهی دارد ولی می خواهد با بد حجابی به نوعی مخالفت خود و یا لجاجت خود را با مسئله ای به نمایش بگذارد.

نسرین بیست و هشت ساله، دختری که در یک خانواده مذهبی که در آن تمام مستحب های مذهبی رعایت می شده است بزرگ شده و توقع می رود او هم مانند مادر و خواهرانش، دختری محجبه باشد. اما او با آرایشی زننده که در تعریف ویژگی زنان ویژه است، در جامعه حضور دارد.

 

از او پرسیدم که چرا به این شیوه پوشش گرایش پیدا کرده است؟ نسرین جواب داد که وقتی می دیدم خانواده ام همه محجبه هستند و اصرار به رعایت پوشش دارند و از طرفی نسبت به بعضی از اعمال آنها شاکی و یا حتی ناراضی بودم، سعی کردم مخالفت خود را نسبت به این اعمالشان با پوششی مخالف آنها، نشان دهم. تا دیگران من را مانند آنها ندانند و مانندآنها در مورد من قضاوت نکنند.

 

او همچنین در ادامه گفت که من می دانم که حجاب از سوی خداوند و به صراحت در قرآن آمده است. ولی من به خاطر لجاجتی که نسبت به اعمال خانواده ام دارم به این سمت گرایش پیدا کرده ام.

 

از مواردی مانند نسرین کم نیستند خصوصا با شکل گیری شکاف نسلی میان فرزندان و والدین و همچنین تاثیر مسائل متفاوتی در رشد و تربیت فرزندان احتمال آن که فرزندان بخواهند به گونه ای مخالفت خود را نسبت به اعمال خانواده نشان دهند بسیار است. در حقیقت می توان در تقسیم بندی بی حجابی، این گرایش را گرایش لجاجتی به بی حجابی و بهتر است بگوییم بد حجابی عنوان نمود.

 

بی حجابی کلاس دارد!

 

عاملی دیگری که در گرایش زنان به بی حجابی موثر است، را می توان در مباحث منزلتی آنها و تغییراتی که در این زمینه پیش می آید مشاهده نمود. منزلت یا پایگاه اجتماعی و اقتصادی هر فرد ترکیبی از سطح تحصیلات، شغل، در آمد خانواده و سرپرست آن و یا فرد ناشی می گردد. زنانی که به دلیلی در سطح دانشگاهی بالاتری حضور می یابند و در دایره دوستانشان با زنان و دخترانی آشنا می شوند که به نوعی روشنفکر به حساب می آیند، مدل خاصی از پوشش را نیز انتخاب می کنند.

 

بماند که بسیاری از رشته های علوم انسانی که در حیطه زنان و جامعه شناسی تدریس می شود، در تغییر نگرش محصلین این رشته ها نیز موثر هستند.

 

سمیه از دانش آموختگان رشته های علوم انسانی در سطح کارشناسی ارشد است او تا قبل از ورود به دانشگاه در سطح ارشد، دختری محجبه و با پوشش به نسبت مناسبی بود. بعد از ورود به دانشگاه و به قول خودش خواندن مطالب دانشگاهی در زمینه زنان و نیافتن دلیل منطقی، علمی و اجتماعی در مورد پوشش و همچنین نوع رفتار هم کلاسی هایی که به نوعی آزاد اندیش بوده اند، به این نتیجه رسید که بهتر است پوشش خود را تغییر دهد و از حجاب کامل به سمت مانتوهای پوشیده گرایش یافت. بعد از مدتی که درجمع دوستان تحصیل کرده اش حضور پیدا کرد متوجه شد که می تواند پوشش آزادانه تری داشته باشد بدون آنکه مشکلی پیش بیاید.

 

منزلت در سطح شغل و در آمد نیز خود را در سطح پوشش نشان می دهد. فردی که تا قبل از افزایش در آمد، همنشینان ساده ای داشت با تغییر در آمدش و ورود به افرادی در آن سطح در آمدی، نیز نوع پوشش دیگری را برای خودش تعریف می کند تا شاید میزان جذابیت و یا بهتر است بگوییم به اصطلاح خودشان به روز بودنش افزایش یابد.

 

ثریا قبل از آنکه همسرش به ریاست یک مرکز خاص پزشکی ارتقا یابد، یک پزشک ساده بود، با لباس ساده و با مانتو و پوششی ساده. اما بعد از ارتقا شغلی همسرش و به دلیل برخورد همسرش با افرادی که به نوعی در سطح اجتماعی متفاوتی نسبت به گذشته بودند، برای آنکه بتواند همچنان همسرش را حفظ کند و به قول خودش هنوز از نظر همسرش جذاب و اجتماعی به شمار بیاید، پوشش خود را تغییر می دهد و دیگر سادگی گذشته را ندارد بلکه سعی می کند در پوشش، آخرین مد لباس و آرایش را داشته باشد.

 

بی حجابی برای ازدواج

در کنار مسائلی که گفته شد، دخترانی هستند که برای آنکه بتوانند در دایره انتخاب مردان برای ازدواج قرار گیرند و از دید مردان جوان تنوع طلب دور نباشند، پوشش دیگری را برای خود انتخاب می کنند.

 

تینا دختر جوانی که ۲۵ سال سن دارد و به تازگی دوره کارشناسی اش را تمام کرده بعد از گذراندن دوره ای سکوت در تعیین نوع پوشش اش به این نتیجه رسیده است که برای آنکه بتواند برای مردانی که صورت و ظاهر برایشان مهم است، جلب توجه کند، چادرش را کنار گذاشته و با مانتو رفت و آمد می کند، به عمل بینی و تغییر آرایش صورت روی آورده است و دیگر رنگ کردن مو و بیرون گذاشتن قسمتی از آن برایش عادی شده است. به قول خودش اگر این کار را نمی کرد نامزدش به خواستگاری اش نمی آمد و او همچنان مجرد می ماند.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1671
 بازدید امروز : 114
 کل بازدید : 1682977
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 0/2344
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.