| دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
دانشنامه فاطمي(س)

دانشنامه فاطمي(س)

دانشنامه‌ی فاطمی (س)، دائرةالمعارفی است«ساختار موضوعی» شش جلدی و مشتمل بر یکصدوهفده مدخل کلان در دو بخش عمده:

1. تبیین زندگانی، سیره و تعالیم حضرت فاطمه زهرا(س) ( به مثابه‌ی الگوی عینی زن مسلمان)

 2. تحلیل علمی نظری مباحث مربوط به حرمت و حقوق زن، هویت و منزلت نهاد خانواده، با استناد به منابع اندیشه‌ی دینی و توجه به آرای جدید و نظرها و نیازهای معاصر.

اهداف:

1.تبیین جامع و علمی تاریخ زندگانی و منزلت الهی حضرت فاطمه زهرا(س)، به منظور رفع ابهامات و پاسخ‌گویی به شبهات کلامی تاریخی و نیز افشاء و تحلیل تحریفات و انحرافات.

2.توصیف و تحلیل بینش، منش و کنش (تعالیم، اخلاق و سیره‌ی) آن بزرگوار، به مثابه نمونه‌ی انسان کامل، به منظور ارائه‌ی الگوی عینی زن مسلمان.

3.تبیین ماهیت و مرتبت، حرمت و حقوق زن، مبانی و منزلت نهاد خانواده، و حقوق و تکالیف ارکان آن از منظر اسلام، به شیوه‌ای اجتهادی و نظریه‌پردازانه و روزآمد، به منظور گره‌گشایی و روشنگری، رفع شبهات و تحریف‌زدایی در این زمینه‌ها

4.نقد نظرها و نظریه‌های معارض با اندیشه‌ی دینی و نگرش‌های متحجرانه و متجددانه دریاره‌ی زن و نهاد خانواده در جوامع اسلامی.

ساختار علمی و موضوعی:

مباحث دانشنامه در قالب یکصدوهفده مدخل اصلی و حدود ده هزار مدخل فرعی حول سه محور کلان زیر ترتیب و تنظیم یافته است:

«منزلت و شخصیت فاطمی» که به تاریخ زندگانی و سیره حضرت و منزلت و جایگاه الهی ایشان می‌پردازد.

«حکمت فاطمی» که اندیشه و تعالیم فکری حضرت را طرح و تحلیل می‌کند، و به مباحث حکمی و معارف دینی می‌نگرد.

«زن و خانواده» که ماهیت و مرتبت و حقوق و حرمت زن و نهاد خانواده از منظر اسلام، و طرح و نقد آراء و نظریه‌های موجود در این زمینه را تبیین می‌کند.

برایند: محصول تلاش جمعی همکاران دانشنامه، اثری است که سعی شده است این ویژگیها را داشته باشد:

1. مرجعیت علمی: در مجموعة حاضر، سعی شدهاست حاصل پژوهش، حاوی مهم‌ترین و تحلیلی‌ترین اطلاعات باشد و کم‌وبیش خواننده را از مراجعه به منابع دیگر‌ـ جز برای آگاهی از جزئیات و تفصیل بیشتر‌ ـ بی‌نیاز سازد و نیز مرجعی برای اهل تحقیق باشد.

2. ارائة الگوی زن مسلمان: هدف اساسی تولید این دانشنامه، آشنایی با حضرت فاطمه(س) برای الگوگیری از رفتار و منش ایشان است؛ ازاین‌رو، افزون بر گزارش جامع از زندگی و منزلت ایشان، سیرة ایشان در امور اخلاقی، عبادی، معنوی، همسرداری، خانه‌داری، تربیت فرزند و امور فرهنگی ـ اجتماعی و سیاسی، بررسی و هر کدام در مقاله‌ای مستقل تألیف شده است.

3. دفاع عالمانه از حقایق تاریخی: در این دانشنامه، با زبان و روش علمی و استناد به منابع معتبر شیعه و اهل‌سنّت، به دفاع از حقایق و رخدادهای تاریخی، همان‌گونه که بوده، پرداخته شده و از اظهارنظرهای غیرمستند و دخالت دادن احساسات، پرهیز گردیده است.

4. فراهم ساختن امکان سنجش و قضاوت علمی: سعی شده است مقالات به‌گونه‌ای تألیف شوند که امکان سنجش علمی دربارة چگونگی حوادث و نقل گزارش‌های تاریخی و روایی به وجود آید.

5. ارائة منظومة معرفتی: در مقالات اندیشه‌ای و حِکَمی، سعی شده است یک دستگاه منسجم فکری و منظومه‌ای معرفتی، با محوریت رابطة انسان کامل با آفریدگار ارائه گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Description: http://www.poiict.org/thumb?src=/files/list/efd63adccd595b3bead0ddde49f13284.jpg&w=81&h=118

 

دانشنامه فاطمی(س)

قیمت

۱۵۰,۰۰۰ تومان

گردآوری

جمعی از محققان

قطع

وزیری

نوبت چاپ

اول - 1393

تعداد صفحات

2880 صفحه

 

در ق كتاب بيايد

دانشنامه قرآن شناسی          

         

 

دانشنامه قرآن شناسی، گستره نگاشته ای است ساختار موضوعی، در پانزده جلد و مشتمل بر هفتصد مدخل کلان که در دو بخش عمده 1. مباحث پیرامون قرآن(علوم قرآنی) 2. مباحث درون قرآنی(معارف قرآن) تألیف می شود.

اهداف:

معرفی درست و دقیق قرآن کریم و تبیین متقن و مستند هویّت و حقانیت آن، تبیین بالندگی و کارایی تعالیم قرآن کریم، تحلیل روزآمد و نظام مند دیدگاهای قرآنی با لحاظ نظرات نوپدید و نیازهای معاصر، نقد آرای انحرافی و پاسخ به به پرسش های اساسی و شبهات شایع در حوزه علوم قرآنی و معارف قرآن.

ساختار علمی و موضوعی:

بخش اول شامل مباحث برون قرآنی که به سه محور زیر تقسیم می شود:

«منطق فهم قرآن» که به مبانی و روش شناسی درک کلام الاهی و سنجش و آسیب شناسی معرفت تفسیری می پردازد.

«قرآن شناخت» که به مباحث تاریخ قرآن و علوم قرآنی می پردازد.

لازم به ذکر است در هر محوری گروه علمی متشکل از کارشناسان زبده و متخصص در موضوع عهده دار طراحی، هدایت و ساماندهی امور علمی است. و شورای علمی متشکل از صاحبنظران برجسته علوم قرآنی، به عنوان بالاترین مرجع تصمیم گیری در امور علمی بر فعالیت گروههای سه گانه نظارت دارد.

بخش دوم شامل مباحث درون قرآنی است و حول بیست محور اصلی تبویت یافته است. و هریک از گروه های علمی پژوهشگاه به طور تخصصی عهده دار مدیریت و تألیف مقالات مربوط به هر یک از محورها می باشند.

         

 

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1579
 بازدید امروز : 53
 کل بازدید : 1683304
 بازدیدکنندگان آنلاين : 12
 زمان بازدید : 0/2187
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.