| پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
مد اسلامي در روسيه

مد اسلامی

ساهره رحمانی، ساکن مسکو و طراح لباس است، او در سال ۱۳۶۶در ایران متولد شده است و در سراسر دنیا به عنوان یک طراح لباس ایرانی شناخته می شود، با وی درباره مد اسلامی گفتگو کرده ایم.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید.

- من ساحره رحمانی هستم، در سال ۱۳۶۶ در سنندج به دنیا آمدم. پنج ساله بودم که به همراه خانواده ام ایران را به مقصد مسکو ترک کردیم. آن روزها به جز زبان کردی، زبان دیگری را نمی شناختم و هیچ آشنایی با زبان فارسی نداشتم. تا اینکه با همیاری و همکاری معلمم این مرحله را پشت سر گذاشته و تا پایان سوم راهنمائی در مدرسه ایرانی ها درس خواندم و برای ادامه تحصیل دوره دبیرستان به مدرسه روسی رفتم در آنجا سختی های تازه ای برایم هویدا شد. اصطلاحات درسی برایم نا آشنا بود. اما با جدیت تمام درس خواندم و توانستم دبیرستان را بصورت جهشی به اتمام رسانده و وارد دانشگاه ناتالی نسترووایی شدم. پس از فارغ التحصیلی در رشته زبان انگلیسی برای اخذ تخصص به دانشگاه روژ بی ناردوف” دوستی ملل” رفتم و پس از مدتی به خاطر علاقه وارد حرفه طراحی لباس شدم.

 

آیا شما به طور اختیاری به حجاب روی آوردید؟

دلیل خاصی نداشته است، مادرم حجاب داشتند. من خودم نیز به حجاب علاقه داشتم و در این باره مطالعه کردم. من در مدرسه ایرانی درس می خواندم بعد از جشن تکلیف در نه سالگی، تصمیم گرفتم روسریم را بر ندارم و به طور مسلم این حجاب از نه سالگی حجاب کامل نبود.

 

از همان سن نه سالگی که دختران مسلمان، حجاب را انتخاب می کنند شما هم انتخاب کردید.

بله، انتخاب کردم و در محله، خیلی از بچه هایی که دیروز با آن ها بازی می کردیم و امروز یکدفعه روسری سرم کردم، می گفتند حتما کچل شدی.

 

چرا به طراحی مد اسلامی در روسیه گرایش پیدا کردید؟

به دلیل اینکه خودم حجاب داشتم و حفظ حجاب در کشور غیر مسلمان، بسیار سخت بود. البته خانم هایی با چادر بودند اما جلب توجه می کردند. من در کل سعی کردم کارهایم را نزدیک به مد اروپا کنم، به صورتی که هم حجاب دار استفاده شود هم بدون حجاب.

 

تصمیم من از اول این بود که هم خودم مسلمان باشم و هم به دیگر دختران مسلمان کمک کنم. امروزه خیلی از افراد در این کار فعالیت می کنند. اولین استودیوی لباس اسلامی، استودیوی ماست که شروع به کار کرده است.

 

لباس هایی که شما به عنوان مد اسلامی طراحی می کنید چه ویژگی هایی دارد که با مدل اروپایی متفاوت است؟

ما پارچه های اروپایی استفاده می کنیم و طرح همه لباس ها بسته است و جایی از بدن معلوم نیست. در حالی که ممکن است کسی مانند مانتو و پیراهن با شلوار بپوشد و یک غیر مسلمان به عنوان پیراهن و جوراب شلواری بپوشد.

 

غیر مسلمان ها ممکن است به خاطر اینکه این لباس ها پوششان بیشتر است آن را انتخاب کنند؟

بله. در سال های اخیر لباس های بسته مد شده است. خانه مدها از این که سال ها پشت سر هم طراحی لباس های باز کرده اند، خسته شده اند. البته نمی شود گفت که کلا نیست و از مد افتاده است. مخصوصا برای لباس شب و لباس عروس. ولی به عنوان مثال لباس های روزانه خانه مد لویی ویتون، امروزه کاملا با حجاب است. خیلی از خانه مدها به این طرف رفته اند برای مثال دامن بلند که حدود دو سال است که مد شده است.

 

غیر مسلمان ها صرفا به عنوان یک مد ازآن استفاده می کنند یا اینکه چون پوشش بیشتر دارد از آن استفاده می کنند؟

به فرهنگ و عقاید خانوادگی بستگی دارد. چون در خود روسیه فرهنگ ها خیلی فرق می کند، مثلا قفقازی-ها فرهنگشان به ما نزدیکتر است و لباس های پوشیده تر انتخاب می کنند. روس های نسل قبل لباس های پوشیده استفاده می کنند. در ادارات دولتی دامن باید زیر زانو باشد و کت چیزی نباشد که جلب توجه کند و باز باشد. آنجا هم قوانین خاص پوششی دارند.

 

در بقیه کشورها مد اسلامی چقدر طرفدار دارد؟

الان در فرانسه و لندن – که ما با لندن در ارتباط هستیم- مغازه های لباس اسلامی خیلی شدت پیدا کرده است و افتتاح می شود. در روسیه و خود مسکو بیش از دو میلیون مسلمان وجود دارد.

 

الان در رشته طراحی لباس به علت فراگیر شدن مد اسلامی، گرایشی مخصوص طراحی اسلامی لباس تدریس می شود؟

 

خیر، در دانشگاهها در واقع پایه طراحی¬در تمام لباس ها از نظر دوخت و ترتیب رنگ آموزش داده می شود.

 

گفته بودید که لباس مردانه هم طراحی می کنید؟ آنجا برای لباس مردانه نیز مد اسلامی هست؟

 

لباس مردانه اسلامی از پیراهن هایی بدون یقه که بلند است تشکیل می شود برای کسانی که می خواهند مسجد بروند. خیلی ها برای چنین چیزی مراجعه می کنند. بالاخره نمی توانند لباس های خیلی چسبان و کوتاه تنشان کنند. بالاخره مردان هم حجاب خودشان را دارند.

 

مدل های مختلف چادر را که در ایران آمده را مطمئنا دیده اید. چنین چیزی در خارج از ایران هم جریان دارد که یک طراح لباس بخواهد چادر طراحی کند؟ اصلا متقاضی دارد؟

چادر نه. ولی عبای عربی بله. مانتوهای مدل عربی که سیاه است با تکه های رنگی، خیلی متقاضی دارد. چون از دبی می آید و گشاد است و حجاب اسلامی را دارد و پوششی است که مانند چادر است ولی روی شانه هایشان می اندازند. هم راحت تر است و هم خیلی جلب توجه نمی کند.

 

آن ها همچنان رنگ مشکی را حفظ کرده اند یا می خواهند رنگی باشد؟

خیلی ها حفظ کرده اند. البته مردم خیلی از رنگ مشکی خوششان نمی آید. وقتی یک پوشش کلا مشکی است خیلی جلب توجه می کند. از نظر روس ها پذیرفته شده نیست.

 

من تعدادی از مدل های لباس شما را دیده ام، اگر همان ها را داخل ایران بیاورید، کسی کارهای شما را نمی پوشد.

خب مثلا ما برای لباس عروس، لباس بسته هم طراحی کرده ایم، شاید کسی نخواهد خیلی لباس باز بپوشد. در حالی که من لباس های شب را اینجا دیده ام همه باز و دکلته است که از خارج آورده شده است، لباس بسته شب نیست و اصلا وجود ندارد. وقتی لباسی بسته است چرا به مردم تبلیغ نشود که باز نپوشند. بسته هم می تواند زیبا، جالب و راحت باشد در حالی که بسته است هم حجاب دارد و هم راحت است و هم اینکه قشنگ است. ما در آنجا همه چیز را در نظر می گیریم مثلا کسی مانتو دوست دارد، کسی لباس شب می خواهد بسته باشد یا کسی لباس عروس می خواهد. الان می خواهیم برای بچه هایی که در سن بلوغ هستند لباس طراحی کنیم مثلا در سن ۱۲ سالگی می خواهند یک استیل نوجوان داشته باشند و هم حجاب داشته باشد.

 

درست است، اینجا تا حرف از طراحی لباس می شود فکر می کنند باید برای حضور خانم ها در بیرون از خانه لباس طراحی کنند. کسی برای مهمانی ها و عروسی ها فکر نمی کند.

اینجا کسی در بیرون کت و دامن نمی پوشد در حالی که حجاب بیشتری نسبت به مانتو دارد. وقتی از فرودگاه می آمدیم، مانتو را با جوراب شلواری پوشیده بودند و من خیلی تعجب کردم، این که حجاب نیست.

 

به نظر من اگر حجاب را از مانتو مقداری تغییر می دادند، مثلا پیراهن¬های بلندتر یا کت و دامن، انتخاب بیشتر می شد و شاید مردم علاقه پیدا می کردند. من خودم چون حجابم را رعایت می کنم راحت تر هستم پیراهن بپوشم. الان مجبور شدم شلوار و مانتو بپوشم چون شرایط اینطور است. در حالی که من حجاب را بیشتر با پیراهن و دامن می شناسم.

 

مشکل دیگری که مانع اقبال مردم به لباس های طراحی شده است، قیمت زیاد آن هاست، آیا در روسیه که شما لباس طراحی می کنید، عامه مردم می توانند از لباس های طراحی شما استفاده کنند؟

خب این ها متفاوت است، لباسی که پارچه اش از فرانسه سفارش داده می شود و کار دست رویش انجام می شود و طرح خاص دارد، قیمت خاص نیز دارد. من قیمت های اینجا را نمی دانم، اما کار طراحی شده، تک هست و مسلما قیمت بالاتری نسبت به کار های سری دوزی دارد.

 

خب می توانیم یکی از دلایل را پیدا کنیم، اگر بنا بر فرهنگ سازی پوشش با طرح های متنوع تر باشد اما طراح هدفش سود آوری باشد، خب مسلم است که با اقبال مردم روبرو نمی شود. به طور جزئی ویژگی های طراحی شما در صورتی که آن را اسلامی می کند، چیست؟

فاستون لباس گشاد است و تنگ نیست، نازک نیست و پوشیده است و از نظر شریعت در آن همه چیز رعایت می شود. لباس هایی که من طراحی می کنم این ویژگی ها را دارد.

 

شما در انجمن زنان مسلمان در مسکو عضو هستید، کمی از این انجمن برایمان بگویید.

این انجمن پارسال تابستان شروع به کار کرد و به تازگی نیز نشست بزرگی داشت، این انجمن را مفتی اعظم روسیه راه اندازی کرده است و در تمام روسیه شعبه دارد، در هر کاری شعبه های خاص خود را دارد و مشکلات زنان مسلمان روسیه اعم از لباس و مدرسه و غذای حلال و غیره را مورد نظر دارد و به صورت خیریه ای اداره می شود.

 

بسیار خوب، پیشنهاد شما در زمینه ساماندهی مد و لباس در ایران چیست؟

پیشنهاد من این است که کمی آزادی انتخاب پوشش را در چارچوب شریعت اسلام بیشتر کنند و همچنین رابطه با کشور های مختلف از طریق شو های لباس اسلامی برگزار کنند.

 

ان شالله در سال های آینده پیشرفت و تعامل در این حوزه ها صورت گیرد. برای شما آرزوی موفقیت دارم، خیلی خوشحال شدم وقتتان را در اختیار ما قرار دادید و ان شالله به زودی شما را در ایران ببینیم.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1817
 بازدید امروز : 212
 کل بازدید : 1684351
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/2188
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.