| دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨ |
فهرست اصلی
ثبت نظرات

 

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
اوقات شرعی
اینگرید ماتسون (Ingrid Mattson)

اینگرید ماتسون (Ingrid Mattson)اینگری
د ماتسون[1] ششمین فرزند از خانواده‌ای پرجمعیت بود که در 24 اگوست 1963 در کینگ استون[2] کانادا متولد شد. در کودکی به مدارس کاتولیک می‌رفت و زنان راهبه ی کاتولیک برای او  تحسین برانگیز بودند چرا که آن‌ها آموزش‌های مختلف ارائه و محلی برای کشف و رشد معنویت در جوانی فراهم می‌کردند. پس از اتمام دوران تحصیل مدرسه به دانشگاه واترلو[3] کانادا رفت واز1982 تا 1987 فلسفه و هنرهای زیبا را اموخت. برای انجام بخشی از مطالعات خود به فرانسه رفت و تابستان 1986 را به عنوان دانشجوی میهمان در پاریس گذراند. در طول این مدت با برخی  از دانشجویان غرب آفریقا از انجمن مسلمانان صوفیه آشنا شد و به واسطه آن‌ها قرآن را مطالعه کرد. با خواندن قرآن برای نخستین بار احساس دریافت و آگاهی از خدا را در خود یافت. پس از بازگشت به واترلو به دین اسلام مشرف شد و تحصیلاتش در فلسفه و هنر را به پایان رساند.

ماتسون دکترای زبان و تمدن‌های خاورنزدیک را در 1999 از دانشگاه شیکاگو اخذ کرد. سپس به عنوان استاد مطالعات اسلامی و رابط مسیحیان و مسلمانان مرکزعلوم دینی هارتفورد[4] در کانتیکات[5] رفت و تا سال 2012 در این مرکز فعالیت داشت. طی این دوره به همت او، اولین برنامه‌های تکمیلی برای دین‌یاری حمایت از مسلمانان آمریکا انجام گرفت. برای سال‌های متمادی مدیریت مرکز مطالعات اسلامی مک دونالد[6] را همزمان با سمتش در کانتیکات به عهده داشت. با وجود به عهده داشتن مدیریت و معاونت جامعه اسلامی آمریکای شمالی، همکاری‌هایی هم  به شکل رسمی با ایالات متحده داشت و در راستای سیاست‌های مربوط به افراط‌ گرایی خشونت آمیز، مسلمانان آمریکایی ارتش و حفاظت از حقوق شهروندی مسلمانان آمریکا به دولت‌های جورج بوش و باراک اوباما مشورت می‌داد.

عمده فعالیت‌هایش بر گسترش روابط مثبت بین دو گروه دینی متفاوت متمرکز است. او از حامیان تعامل بین مذاهب و فعالیت‌های گروهی بین مذاهب به نفع عموم مردم است. او دوران تدریس حرفه‌ای خودش را صرف آموزش و مطالعه ادیان و روابط بین مذاهب در موسسات قدیمی مسیحی کرد. در سال 2006 ماتسون به عنوان مدیر انجمن جامعه اسلامی آمریکای شمالی، دفتر ملی  را در حمایت از مناسبات و روابط میان مذهبی در واشنگتن دی سی تاسیس کرد. او با خاخام اریک یوفی[7] رئیس اتحادیه اصلاح یهودیت در مجمع سالانه این سازمان در نیویورک ملاقات کرد و از او برای همکاری دعوت به عمل آورد. سال بعد در این مجمع سخنرانی کرده و مورد تشویق و حمایت قرار گرفت و اعلام کرد که” همکاری‌های جدیدی میان دو انجمن برای ترویج گفتگوی ادیان و فعالیت‌های دیگر برای بهبود روابط میان گروه‌های مختلف دینی در راه است”. به علاوه او برنامه‌های مشترک دیگری با انجمن‌های یهودی بر پا کرد. برنامه خواهر خواندگی با بنیاد تفاهم‌های قومی یکی از این برنامه‌ها بود. “یهودیان و مسلمانان آمریکا” از دیگر برنامه‌هایی بود که برای سه سال و با همکاری مرکز دینی یهودیان و با بودجه بنیاد کارنگی اجرا شد. ماتسون به منظور مشارکت و درک متقابل مسلمانان و بوداییان دیدارهای با دالای لاما داشت و برنامه مشترک “بذرهای صلح ” سیاتل یکی از نتایج حاصل از این دیدارهاست.

ماتسون از امضا کنندگان اصلی طومار “حرف مشترک” است و در بسیاری از جلسات و کنفرانس‌های مسلمان و مسیحیان شرکت می‌کند. از جمله با موسسه اندیشه‌های اسلامی آل البیت سلطنتی اردن  مراوده دارد. اینگرید ماتسون در سال 2012 دکترای افتخاری مرکز دینی شیکاگو را به پاس خدماتش به جامعه مذهبی دریافت کرد.

به عقیده ماتسون نقش زنان به عنوان رهبران مذهبی باید جدی‌تر گرفته شود. زمانی که او اولین برنامه‌های تحصیلات تکمیلی و تاسیس مشاوره‌های مذهبی در ایالات متحده را اجرا می‌کرد، اصرار زیادی به حضور و مشارکت زنان در آن داشت. اگر چه او حجاب اسلامی را برای خود انتخاب کرده است اما از مخالفان حجاب اجباری در کشورهای اسلامی است. ماتسون با آژانس خدمات اجتماعی مسلمانان و در غالب برنامه” خانواده آرام” همکاری می‌کند. این گروه به حمایت از زنان در برابر خشونت خانگی می‌پردازد و در مقابل تفاسیر قرآنی که اعمال خشونت و یا تبعیض علیه زنان را توجیه می‌کند، به مقابله بر می‌خیزد. او از مخالفان سرسخت افراط گرایی مذهبی و طالبانیسم است. پس از حملات یازده سپتامبر مقاله‌ای با نام ” مسلمانان آمریکا تعهد ویژه‌ای دارند” را منتشر کرد. در این مقاله او  حملات انتحاری و تروریستی را محکوم کرد و مسبب این حرکات را نه تنها طالبان و خشونت طلبان بلکه رهبران مسلمان دیگری می‌دانست که با سوء استفاده از قرآن سعی در خنثی کردن دموکراسی، سرکوب زنان و توجیه و تشویق رفتارهای خشونت آمیز دارند. همچنین او ازامضاکنندگان “پیام امان” بود که در آن مسلمانان از خشونت‌گرایی به نام اسلام برائت می‌جستند.

آثار و نوشته‌های ماتسون چه دانشگاهی و چه عمومی حول محور قرآن و تفسیرقرآن در درجه اول و سپس اخلاق اسلامی و روابط میان ادیان است. کتاب” داستان قرآن” او به عنوان یکی از پرفروش‌ترین کتب دانشگاهی شناخته شد و توسط بنیاد ملی علوم انسانی آمریکا برای برنامه “فرهنگ ارتباط” انتخاب شد. او از مشاوران مذهبی محسوب می‌شود و در برنامه‌های رادیو شرکت می‌کند.

اینگرید ماتسون در حال حاضر رئیس انجمن لاندن اند ویندزور[8] مرکز مطالعات اسلامی در کالج هرن[9] دانشگاه وسترن انتاریو[10] کاناداست.

کتاب‌شناسی:

 The Story of The Qur’an: its history and place in Muslim Life (now in its 2nd edition)

_______________________________________________________________

[1] – Ingrid Mattson
[2] – Kingston
[3] –  University of Waterloo
[4] –  Hartford Seminary
[5] – Connecticut
[6] – MacDonald Center
[7] –  Rabbi Eric Yoffie
[8] – London and Windsor Community
[9] – Huron College
[10] – Western Ontario

سایت های مرتبط
نظرسنجی
به نظر شما از نظر کیفی مطالب سایت چگونه است؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 538
 بازدید امروز : 62
 کل بازدید : 1683313
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2656
تمامی حقوق این سایت برای این سازمان محفوظ می باشد.